MaGazyn Internetowy Wirtual
Nr 9
Wywiad z Rafałem Płatkiem-twórcą PAJĄCZKA
           * Kiedy zacząłeś się interesować komputerami i programowaniem?

Od momentu, gdy po raz pierwszy usłyszałem o komputerze, pragnąłem posiąść umiejętność tworzenia programów. Nie zależało mi wtedy na pisaniu dużych aplikacji. Wystarczyłaby mi umiejętność zmuszenia komputera do wykonania zadanej przeze mnie czynności. Było to już bardzo dawno, bo dokładnie w 1988 roku. Byłem wtedy w 8 klasie szkoły podstawowej. Mój "pierwszy raz" wiąże się z cyklem artykułów publikowanych na łamach popularnego onegdaj czasopisma młodzieżowego, jakim był "Świat młodych". W artykułach tego cyklu prezentowane były różne, obecnie już bardzo archaiczne, typu komputerów, z których każdy wydawał się być poza zasięgiem możliwości. Każdy artykuł zawierał dodatkowo przykład prostego programiku w języku BASIC, rozwiązującego bardzo proste zdanie, np. pobranie parametrów i obliczenie pola koła. Za nic nie mogłem zrozumieć na początku o co w tym wszystkim chodziło. Spędziłem wiele czasu na analizowaniu prostego przecież kodu, aż w końcu "załapałem". Od tej pory napisanie programiku do liczenia pola jakiejkolwiek figury nie stanowiło już dla mnie problemu, mimo iż wszystko wykonywałem na kartce papieru.

* Jaki był Twój pierwszy komputer?

Może to zabrzmi śmiesznie, ale co mi tam... Moim pierwszym komputerem była dokładna kopia klawiatury ówczesnego XT, a dokładniej kartka papieru z namalowanymi przyciskami. Praca z tym komputerem wymagała dużej wyobraźni, ale jakoś sobie radziłem, grając w wymyślone gry, wpisując moje programiki z kartki, itp. Długo jednak tego nie wytrzymałem i chyba po dwóch tygodniach komputer ten wylądował w koszu. Tutaj następuje mała pauza w mojej informatycznej edukacji, aż do momentu, gdy zdarzyła się okazja kupna używanego Commodore'a 64 (popularnej sześćdziesiątki czwórki). Oczywiście skorzystałem i stałem się posiadaczem pierwszego własnego komputera. Ta szczęśliwa chwila miała miejsce pod koniec pierwszej klasy liceum.

* Ulubione gry?

Obecnie nie gram już prawie w ogóle. Chyba tylko wtedy, gdy sześcioletni brat mojej dziewczyny prosi mnie o przejście jakiegoś poziomu. Dawniej, za czasów Amigi (to mój drugi komputer) lubiłem głównie gry sportowe (sporty walki) i tzw. strzelanki (np. Battle Squadron). Dzisiaj brak mi czasu na komputerową rozrywkę Tak dużo czasu spędzam przed monitorem, że na komputerową rozrywkę naprawdę nie mam czasu.

* Kiedy i z jakiej okazji/pobudki powstał PAJACZEK?

Pod koniec trzeciego roku studiów napisałem prosty programik w C++ dla środowiska DOS, który był uzupełnieniem mojej pracy semestralnej z przedmiotu "Informatyzacja firm handlowo-produkcyjnych". Praca ta konkretnie dotyczyła możliwości wykorzystania WWW i Inter(intra)netu w firmach. Z mojej niechęci do pisania tylko i wyłącznie prac teoretycznych wynikł pomyśl, aby teoretyczną pracę zilustrować praktycznym rozwiązaniem. W przeciągu jednego dnia powstał prościutki programik, który był chyba pierwszym edytorem HTML dla DOS. Prawdę mówiąc był to raczej generator strony, gdyż na podstawie odpowiedzi na zadawane pytania tworzył automatycznie stronę HTML. Na zaliczenie dostałem 5,5 :-) W czasie wakacji w moje ręce wpadło wreszcie środowisko Delphi i dla wprawki postanowiłem napisać podobne narzędzie, ale działające tym razem w środowisku graficznym. Był to pierwszy znany Wam za pewne Pajączek w wersji 1.0. Jest on wciąż dostępny do ściągnięcia na internetowej stronie Pajączka. Program ten postanowiłem za darmo udostępnić w sieci Internet. Długo nie musiałem czekać. Wkrótce zdobył on sporą rzeszę użytkowników i właśnie od tego wszystko zaczęło się bardziej na poważnie. Użytkownicy sugerowali poprawki, wysuwali propozycję, a w międzyczasie sam odczułem również potrzebę posiadania dobrego programu do tworzenia stron WWW. Rozpocząłem pracę nad tworzeniem wersji 2.0.

Podsumowując mogę stwierdzić, że Pajączek nie powstał z żadnej konkretnej pobudki. Był to po prostu projekt rozwijany na bieżąco, który w końcu zaczął nabierać wartościowych kształtów.

* Jak przebiegała kariera Pajączka, jej początki, trudności itp.

Myślę, że jeśli chodzi o początki, to odpowiedź znajduje się powyżej. Trudności technicznych na tej drodze nie było prawie wcale. Innego rodzaju trudności pojawiły się dopiero w momencie, gdy uznałem, że mój czas spędzony nad klawiaturą wart jest choć drobnego zadośćuczynienia finansowego. Wiadomo, student nie ma lekko ;-) W tym jednak momencie pojawiło się szereg problemów natury formalnej, o których jednak nie będę tutaj pisał, żeby Was nie zanudzić

* Jakie wyróżnienia on otrzymał

Wiele różnych wyróżnień i nagród! Każda notka lub recenzja programu w prasie informatycznej lub obecność Pajączka na płytach CD czasopism, to dla mnie bardzo duże wyróżnienie.

Pajączek został również doceniony przez jury konkursowe i otrzymał dwie bardzo cenne nagrody:

  • Produkt Roku 1997 wg dwutygodnika PCkurier
  • Internetowy Produkt Roku wg Wirtu@la
Nagrodzona została również internetowa witryna Pajączka:
  • 1 miejsce w Nieustającej Liście Przebojów Wirtualnej Polski
  • tytuł "Witryna Miesiąca" wg czasopisma "Magazyn Internet"

* Największe wyróżnienie dla Pajączka

Każdy nowy użytkownik wersji pełnej, demonstracyjnej lub darmowej.

* Najgroźniejszy konkurent

Pajączek jest bezkonkurencyjny! Kto go poznał, nie porzuci go dla niczego innego, a kto nie zna, niech czym prędzej zobaczy! http://pajaczek.to.jest.to!

* Jaka jest Twoja opinia nt. polityki TPSA?

Polityka monopolisty. Proszę dodać mój głos do listy wołających o prywatyzacje...

* Co Ci się w Internecie nie podoba?

Spam i wszechpanujące w Usenet'cie krytykanctwo.

* Czy masz cos przeciwko stronom XXX?

Średnia wieku użytkownika WWW powoli się obniża. O wiele łatwiej jest np. 12-latkowi wpisać pięcioliterowe słowo w Altaviscie niż uzyskać od Pani w kiosku np. Playboya. Dlatego, tak! Jestem przeciw powszechnej dostępności tych stron.

* Plany na przyszłość?

Po pierwsze skończenie studiów, dalej następna wersja Pajączka (już wkrótce), nowe programy.

* Na co przeznaczasz wolny czas, jeśli w ogóle go masz...

Cały wolny czas przeznaczam mojej ukochanej dziewczynie. Faktycznie nie mam go zbyt wiele, ale ona jakoś to rozumie.

* Zainteresowania...?

Branżowe: Linux i Delphi
Poza: samochody

Kończąc bardzo dziękuję za zaproszenie mnie do tej rozmowy.
Serdecznie pozdrawiam czytelników Wirtu@la i oczywiście zapraszam na strony Pajączka: http://pajaczek.to.jest.to

I pamiętajcie, programów do tworzenia WWW jest wiele, ale Pajączek tylko jeden!

Rafał Płatek
Cream Software
http://www.creamsoft.com

Z Rafałem Płatkiem rozmawiał:
Michał Marcinik
Reklama
NAJTAŃSZA REKLAMA W WIRTUALU!