magazyn internetowy Wirtu@l!
Wirtu@l! w Internecie: http://wirtual.pl/
[Flob.net - portal internetowy]
NAJTAŃSZA REKLAMA W WIRTUALU!



Newsy

Wersja beta Corel Linux'a

Corel zaprezentował wersję próbną swojej dystrybucji Linuxa. Jest ona skierowana do przeciętnego użytkownika, co zaowocowało m.in. uproszczeniem procesu instalacji oraz dołączeniem do systemu Corel Explorera, zintegrowanej przeglądarki obsługującej dyski lokalne, protokoły HTTP oraz FTP i umożliwiającej bezproblemowe przeglądanie stron WWW. Dystrybucja będzie dostępna pod koniec listopada. Będzie ją można skopiować z sieci lub zamówić na CD-ROMie (przewidywana cena to ok. 100$).
http://linux.corel.com/
http://www.corel.com/

Austriacki parlament...

przegłosował poprawkę do prawa telekomunikacyjnego zabraniającą wysyłanie listów elektronicznych o charakterze reklamowym bez uprzedniej zgody adresata. To już drugie państwo europejskie, które uchwaliło tego rodzaju zakaz. Pierwszym krajem były Włochy.


Złapani w Sieci

Według badań przeciętny internauta spędził w czerwcu 11,2 godziny online (w domu i w pracy). Jest to wynik lepszy niż miesiąc wcześniej aż o 3 i pół godziny.


Moja Wirtualna Polska

Wirtualna Polska uruchomiła serwis "Moja Wirtualna Polska". Zawiera on wszystkie informacje dostępne dotychczas w Wirtualnej Polsce, jednak umożliwia dostosowanie ich wyglądu oraz zawartości serwisu do potrzeb użytkownika.
http://www.wp.pl/
http://moja.wp.pl/

IE5.0 - który to już błąd z kolei...

W przeglądarce Internet Explorer 5.0 odkryto kolejny błąd - podczas kopiowania pliku z serwera FTP na ekranie ukazuje się nazwa użytkownika wraz z hasłem, którego użyliśmy do połączenia się z nim.

Multitelefon

British Telecom rozpoczął instalację ogólnie dostępnych aparatów telefonicznych, które wyposażono w dodatkowe funkcje. Z ich pomocą można połączyć się z Internetem - przejrzeć strony WWW lub wysłać e-maila. British Telecom ma zamiar zamontować około 1000 tego rodzaju aparatów w przyszłym roku.

Kolejny wirus

Użytkownicy Windows mają nowy problem - w sieci pojawił się kolejny wirus zwany VBS/Monopoly. "Rozmnaża" się on rozsyłając swoje kopie pocztą elektroniczną, wykorzystując program Microsoft Outlook. Dodatkowo wysyła innym dane zebrane z naszego komputera m.in. nazwę użytkownika oraz numer seryjny Windows.

Windows 2000 konta hackerzy?

Microsoft udostępnił w sieci komputer pracujący pod kontrolą systemu Windows 2000 z zamiarem przetestowania jego bezpieczeństwa. Zachęca w ten sposób hackerów do włamywania się do niego. Życzymy powodzenia...

Kevin Mittnick skazany

Kevin Mittnick, amerykański hacker-legenda, został skazany za włamania komputerowe na 46 miesięcy pozbawienia wolności i 4125 dolarów grzywny. Po wyjściu z więzenia przez trzy lata nie będzie mógł także korzystać z komputerów.

Update do BeOS 4.5 dostępny

Firma Be Inc. udostępniła uaktualnienie do swojego popularnego systemu operacyjnego BeOS w wersji 4.5. Zawiera ono m.in. nowe sterowniki do kart sieciowych, muzycznych oraz poprawione oprogramowanie systemowe.

http://www.be.com/

zebrali i opracowali

Paweł Grajweski
Maciej Chmiel

[ Radio NET]
NAJTAŃSZA REKLAMA W WIRTUALU!


W sieci (część 3)

Witam w 3. już odcinku naszego cyklu! Omówiliśmy już część sprzętową, pora więc wziąć się za konfigurację oprogramowania. Zaczniemy od Windows 95/98.

Co kupić?

Jeżeli kupujemy nową kartę sieciową to prawie na pewno jest ona zgodna ze standardem Plug&Play. Oznacza to, że Windows powinien sam wykryć obecność karty i ustawić dla niej odpowiednie parametry (takie jak przerywanie czy zakres wejścia/wyjścia), a następnie grzecznie poprosić o sterowniki. Gdyby razem z kartą nie zostały dostarczone żadne sterowniki należy zainstalować standardowe drivery dostarczone razem z Windows (najczęściej spotykane są karty zgodne ze standardem NE2000 - taki sterownik należy więc wybrać). Gdy natomiast nasza karta z Plug&Play zgodna nie jest - trzeba po prostu za pomocą Menedżera urządzeń (Start->Ustawienia->Panel sterowania->System->Menedżer urządzeń) sprawdzić, które przerywania są wolne i ustawić jedno z nich za po- mocą zworek na karcie sieciowej. Ostatnią czynnością jest ustawienie parametrów pracy karty w Windows. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę właśnie na ustawienie odpowiednie przerywania (IRQ). Jeżeli system sam nie wykryje obecności karty należy ją zainstalować ręcznie. Uruchom kreator Dodaj nowe urządzenie, który jest dostępny w Panelu sterowania. Następnie poinformuj kreator, że chcesz sam dokonać wyboru sprzętu. Teraz wy- bierz opcję Karty sieciowe i, jeżeli masz dysk ze sterownikami naciśnij przycisk Z dysku. W przeciwnym spróbuj wybrać standardowy sterownik Zgodny z NE200 (jest w grupie Novell).

Przyszła kolej na ustawienie parametrów sieci. Kliknij na ikonę Sieć w Panelu sterowania. W okienku muszą być: Twoja karta sieciowa, usługa Klient sieci Microsoft Networks, opcjonalnie: Udostępnianie plików i drukarek w sieciach Microsoft Networks (składnik zostanie dodany automatycznie gdy wciśniesz przycisk Udostępnianie plików i drukarek i zaznaczysz którąś z opcji; jeśli nie wybierzesz udostępniania plików Twój komputer nie będzie widoczny w Otoczeniu sieciowym Windows). Oprócz tego niezbędny jest także któryś z pro- tokołów sieciowych (dawniej używany był głównie IPX/SPX, teraz jednak większość sieci jest "postawionych" na TCP/IP (na tym protokole oparty jest Internet)). Najlepiej dodać zarówno jeden jak i drugi. Konfiguracją TCP/IP zajmiemy się za chwilę.

Wracając do właściwości sieci trzeba jeszcze dokonać przypisania odpowiednie- go protokołu do odpowiedniego urządzenia (jeżeli np. łączymy się z Internetem poprzez Dial-Up Networking do urządzenia Karta Dial-Up musi zostać przypisany tylko protokół TCP/IP; karta sieciowa może mieć obydwa przypisania. Możemy teraz przejść do zakładki Identyfikacja. W polach Nazwa komputera i Opis komputera można wpisać co tylko nam do głowy przyjdzie. Pole Grupa robocza też możemy wypełnić jak chcemy, ale jeżeli kilka komputerów będzie miało wpisaną tu tą samą wartość - będą one należały do tej samej... grupy roboczej, jak łatwo się domyśleć :).

Jeżeli zdecydujemy się protokół TCP/IP to należy jeszcze ustawić obsługę tego właśnie protokołu. Klikamy więc na przypisanie "nasza_karta_sieciowa->TCP/IP" (to bardzo ważne, gdyż niczego nie należy zmieniać w ustwieniach Karty Dial-Up, jeżeli jest obecna w systemie (tzn. jeśli używamy modemu do łączenia się z Internetem). W polu Maska podsieci najlepiej wpisać wartość "255.255.0.0". Dostępne są teraz adresy IP z przedziału 192.168.0.0 - 192.168.255.255. Na każdym komputerze należy ustawić inny adres IP przy czym nie należy używać adresów: 192.168.1.0 oraz 192.168.1.255. Istnieje też pewien kanon przydzielania numerów IP komputerom spełniającym określone funkcje - np. serwerom nazw czy proxy (a także bramkom czyli komputerom mającym dostęp do Intrnetu; w ten sposób można np. mając jeden modem w sieci wykorzystywać go do łączenia się z Internetem całej sieci LAN. Umożliwia to w Windows np. program WinGate. W Windows 98 SE będzie natomiast zintegrowana usługa Internet Connection Sharing, która także to umożliwi. Tradycyjnie bramka ma adres 192.168.1.1). Jeżeli włączyliśmy którąś z opcji w Udostępnianiu plików i drukarek... to po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na odpowiednim zasobie w Exploratorze Windows (na dysku lub drukarce) w mwnu podręcznym powinna być dostępna opcja Udostępnianie. Kryją się pod nią opcje zrozumiałe chyba dla każdego. Nazwa zasobu powinna być dla danego komputera unikatowa (tzn. jeżeli mamy dwa dyski C i D, to zasoby możemy odpowiednio nazwać C i D, ale nie możemy obu nazwać C; natomiast kilka różnych komputerów MOŻE mieć jednakowe nazwy zasobów). Aby teraz na jakimś komputerze uzyskać dostęp do zasobu innego komputera (oczywiście na tamtym muszą zostać włączone opisane opcje) klikamy na opcję Mapuj dysk sieciowy. Teraz musimy wybrać pod jaką literą zostanie zamontowany dysk innego komputera i podajemy nazwę zasobu. Wpisujemy

\\nazwa_komputera_udostępniającego\nazwa_jego_zasobu
.
Możemy także zaznaczyć opcję automatycznego montowania dysku w czasie startu komputera. Możemy już korzystać z dysku na innym komputerze tak jak z dysku lokalnego! Podobnie należy postąpić z drukarką.

(koniec części 3.)

Tomasz Olszewski
manwe@wirtual.pl

[ Radio NET]
NAJTAŃSZA REKLAMA W WIRTUALU!


Czym przeglądać?

Jakiś czas temu opisywałem jedynie program IrvanView jednak mnogość programów do przeglądania obrazków potrafi doprowadzić współczesnego człowieka o zawrót głowy. Każdy przecież ogląda zdjęcia "babuni" przeniesione na domowy komputer przy pomocy skanera, kamery czy pobrane z jej strony www.babunia.com Dlatego postanowiłem przedstawić trzy programy mogące znacznie ułatwić to dzieło. Nie oceniam ich bo to należy do każdego z czytelników, przytaczam tylko przykłady użyteczności tego lub innego w różnych sytuacjach. Każdy z wymienionych programów, spełnia "inną" pod względem przydatności funkcję. Dwa z nich są wyprodukowane przez jedną firmę i w pełni odpłatne, jeden jest darmowy dla prywatnych użytkowników, ale czy lepszy? Ocenę zostawiam wam drodzy czytelnicy.

IrfanView [www]

W dniu pisania artykułu wersja 3.02. Najmniejszy, i najmniej kłopotliwy z opisywanych programów. Nie wymaga instalacji ani skomplikowanej konfiguracji. W zasadzie program to jeden plik ( jak się go zuboży o informacje w plikach tekstowych). Jest ergonomiczny w obsłudze, jego kompaktowa budowa pozwala na łatwy transport (dyskietka, CD) a to, że Można nim przeglądać następujące formaty graficzne: ANI, BMP, CAM, CUR, CLP, DCX, DIB, EMF, ESP, G3, GIF (także animowane), ICL, ICO, IFF/LBM, JPG/ JPEG, LWF, PBM, PCD, PCX, PGM, PNG, PPM, PSD, RAS/SUN, RLE, TGA, TIF/TIFF, WMF, JPE, CPT, przysparza mu wielu użytkowników. Posiada także dodatkowe zalety, odgrywa filmy w formatach: AVI, MPG/MPEG, MOV, oraz dźwięki: AIF, AU/SND, MID/RMI, WAV. Do zalet należy zaliczyć pełną integracje z systemem ( Windows95/98/NT ) działa on prawie niezauważalnie, uruchamia się kiedy zajdzie potrzeba. Posiada możliwość tworzenia list plików odtwarzanych automatycznie lub po wciśnięciu klawisza oraz kilka filtrów znanych z profesjonalnych pakietów jak Adobe Photoshop czy Corel Draw.

I jeszcze jedno, są dwie wersje językowe tego narzędzia Angielska i Niemiecka a negocjuję nad stworzeniem naszej ojczystej. Program można zassać ze strony autora

Irfan Skijana[www]

w obu wersjach i w różnych typach zapakowania, lub wersję zip z krajowego ftp.

PicaView [www]

Posiadam starą wersję PicaView,dlatego dane mogą być trochę inne. Podgląd obrazka uruchamia się po wciśnięciu prawego klawisza myszy, wtedy możemy zdecydować, czy przejrzeć powiększenie czy zrobić z obrazkiem coś innego. Jest najlepszy w bezpośrednim dostępie, odtwarza pliki: BMP, DCX, GIF, IFF-ILBM, JPEG, PCX, Photo-CD, PIC, PNG, PSD, SGI, TGA, TIFF ,WMF, jednak ubogi w opcje konfiguracyjne i dlatego łatwy w obsłudze. Można sobie pobrać wersję shareware z serwera ftp .

ACDSee [www]

Ta sama firma lecz bardziej skomplikowane narzędzie zbudowane z dwóch modułów Browsera i Viewera. Oba instalowane są jednocześnie i oba przydają się bardzo. Formaty obsługiwane przez program to: BMP, DCX, EMF, GIF (także animowane), IFF, JPEG, KDC, PCD, PCX, PIC, PIX, PNG, PSD, SGI, TGA, TIFF ,WMF, Lecz w obecnych czasach to chyba mało jak na takie narzędzie? Ogólne wrażenie jest dobre, ale za takie pieniądze to można wybrać coś lepszego.

Mariusz Krupa
abbot@wirtual.pl

[ Radio NET]
NAJTAŃSZA REKLAMA W WIRTUALU!


Wspaniały narodek...

Sezon wakacyjny... Jak zwykle - człowiek staje się leniwy... A ja, przeglądając dokumentację systemu Linux natknąłem się na plik Slovenian-HOWTO, będący wprowadzeniem do tego systemu... napisanym w języku słowackim. O ile pewne niuanse tego języka są szeroko znane (nie odchodząc od tematu komputerów - słynne "To je konec vasi praci v Vindows?", oraz kilka innych wyrażeń, nie pasujących raczej do charakteru tego pisma...), to przyznaję, iż dotychczas nie zdawałem sobie sprawy z tego, iż twórczość językowa jednego z naszych sąsiadów może przyprawić mnie o bóle brzucha - ze śmiechu (jeśli mogę się wtrącić to chciałbym przypomnieć wspaniałe, bodajże właśnie słowackie hasło "goludupki hop do kupki", co znaczy "ploretariusze wszystkich krajów łączcie się" -przyp.red.nacz).

Ale przejdźmy do rzeczy - w tym artykule chcę zaprezentować opracowany przeze mnie mini-słownik polsko-słowacki, zawierający terminologię informatyczną. W kolejności alfabetycznej:

dekompresja - dekompresiramo in razpakiramo
drukarka - tiskalnik
drukarka obsługująca ISO - tiskalnik neposredno podpira ISO Latin 2
drukarka obsługująca PostScript - tiskalnik razume PostScript
dyskusja - razprava
e-mail - elektronska posta
edytor - urejevalnik
grupa - skupina
grupa dyskusyjna - diskusijske skupina
grupa użytkowników - skupina uporabnikov
katalog - datoteka
klawiatura - tipkovnica
klawisz - tipk
kod źródłowy - izvorno kodo
konsola - konzola
lista dyskusyjna - elektronski spisek
ogonki - nasi znaki
praca na zdalnym systemie - delo na oddaljenem racunalniku
protokół - omrezja
przeglądarka - pregledovalnik
serwer - streznik
shell (powłoka) - lupina
system operacyjny - operacijskega sistema
użytkownik - uporabnik

Zainteresowanym umieszczam cały plik Slovenian-HOWTO na naszym serwerze pod adresem Slovenian-HOWTO.zip

Paweł Grajewski
grajewsp@wirtual.pl

· Strona główna · · Internet · · Komputer · · Code Zone · · Felietony ·