magazyn internetowy Wirtu@l!

Wirtu@l! w Internecie: http://wirtual.pl/
  · Strona główna ·     · Internet ·     · Komputer ·     · Telekomunikacja ·     · Felietony ·  

 Reklama - Magazyn Extraklasa
NAJTAŃSZA REKLAMA W WIRTUALU!




News

  • 9 marca otwarte zostały oficjalne strony WWW Kościoła katolickiego w Polsce. Projekt, znany pod nazwą Opoka, "symbolizuje przyszłość i nowoczesność" - mówił kardynał Józef Glemp w dniu inauguracji serwisu. Witryna zawiera aktualności z życia Kościoła, wiadomości diecezjalne, teksty odnoszące się do Biblii, katechizmu oraz nauk Papieża. Dostępna jest pod adresem http://www.opoka.org.pl/.

  • Microsoft próbuje wciąż zdobywać kolejne rynki. Podczas swojej wizyty w Chinach Bill Gates zainaugurował projekt Venus, mający na celu sprzedaż tanich przystawek telewizyjnych służących do korzystania z Internetu. Mają one wykorzystywać system operacyjny Windows CE, umożliwiając przeglądanie stron WWW, korzystanie z poczty elektronicznej oraz sieciową rozrywkę.

    Dwie wielkie polskie korporacje: ATOM i Internet Technologies Polska, będące potentatami krajowego rynku internetowego, mają zamiar zintegrować się zapewniając klientom wspólny pakiet usług. Inwestorem w obu firmach jest GTS Group.

  • Po aferze z numerami seryjnymi Pentium III (Wirtu@l nr 21) wybuchł kolejny skandal. Okazało się, że system Microsoft Windows 98 podczas instalacji generuje unikalny numer (GUID), zawierający m.in. adres MAC karty sieciowej Ethernet (o ile taka jest zainstalowana w komputerze). Numer ten jest niepowtarzalny, a co więcej: jest on zapisywany w każdym dokumencie stworzonym za pomocą pakietu MS Office 97, transmitowany jest również poprzez sieć Internet jako cookie podczas przeglądania witryny www.microsoft.com, oraz wysyłany jest do siedziby firmy wraz z danymi personalnymi klienta podczas elektronicznej rejestracji produktów firmy Microsoft. Krążą plotki, iż numer GUID jest pierwszym krokiem Microsoft zmierzającym do wprowadzenia okresowej (np. miesięcznej) opłaty za korzystanie ze swoich produktów.

  • Darmowy system operacyjny Linux zyskuje coraz większą popularność. Szacuje się, iż w ciągu ostatniego roku liczba użytkowników korzystających z systemu wzrosła kilkukrotnie. Do inwestycji w jego rozwój zobowiązały się takie firmy, jak Intel, Corel, Netscape oraz Novell. Dodatkowo coraz więcej firm sprzedających komputery umożliwia zakup maszyny z preinstalowanym systemem Linux. Użytkownicy Linux'a już od ponad miesiąca mają do dyspozycji nowe jądra systemu w wersji 2.2.x. Teraz wyeliminowano już wszystkie potknięcia, które zdarzyły się w pierwotnej wersji 2.2.0. W chwili pisania tego tekstu bieżącą wersją jest 2.2.3, jednak zawsze warto poszukać aktualnej wersji na polskim mirrorze serwera dystrybucyjnego, czyli ftp://ftp.pl.kernel.org/. Według opinii użytkowników nowy kernel prawie dwukrotnie przyspiesza operacje dyskowe; oprócz tego zawiera obsługę wielu nowych urządzeń m.in. kontrolerów podczerwieni i urządzeń z nich korzystających.

  • W połowie marca zakończyły się ostateczne testy linii, która połączy europejską światłowodową sieć szkieletową TEN-155 i polską sieć POL34, składającą się w głównej mierze z MANów i użytkowników akademickich. Łącze ma przepustowość 24 Mbit/s i radykalnie zwiększyło szybkość transferów danych pomiędzy użytkownikami POL34 a serwerami z Europy i USA.

  • 24 lutego dokonano oficjalnego otwarcia sieci Internet 2, znanej pod kryptonimem Abilane. Sieć połączyła 37 amerykańskich uniwersytetów łączami o przepustowości 2,4Gbit/s. W kolejce do podłączenia oczekuje następne 30 uczelni, a przepustowość sieci ma zostać zwiększona do 9,6Gb/s. http://www.internet2.edu/
    http://www.internet2.edu/abilane/

  • Sun Microsystems wprowadził na rynek technologię Java 2, umożliwiającą tworzenie aplikacji niezależnych od platformy czy systemu operacyjnego. Programiści mają również możliwość nieodpłatnego obejrzenia kodu źródłowego nowej technologii.

  • Firma Netscape podpisała porozumienie z producentem programu Net2Phone. Od tej pory pakiet narzędzi Internetowych firmy Netscape będzie wyposażony w program będący klientem systemu Net2Phone. Umożliwia on połączenie głosowe za pomocą Internetu z osobą posiadającą jedynie zwykły telefon, po cenach wielokrotnie niższych, niż żądają za taką usługę operatorzy telekomunikacyjni. Tajemnica tkwi w tym, iż większa część połączenia transmitowana jest za pomocą łącz internetowych, zdecydowanie tańszych w użytkowaniu, zaś do abonenta telefonicznego rozmowa biegnie od najbliższej centrali systemu Net2Phone. Ze względu na to połączenie międzynarodowe nie musi być wcale droższe, niż lokalne.

  • Firma Sylaba Internet, znana już z przetłumaczenia na język polski pakietu Netscape Communicator 4.07, udostępniła na swoich stronach WWW zlokalizowaną wersję 4.5 tego pakietu. Tym razem na język polski przetłumaczony został cały program wraz z helpem. Produkt ten okazał się dużą konkurencją dla MS Internet Explorera, który zdominował większość polskiego rynku. Sylaba Komunikator jest dostępny pod adresem http://netscape.sylaba.pl/.

  • Wydawnictwo St. Martin's Press postanowiło jako pierwsze wydać książkę jednocześnie w postaci papierowej oraz elektronicznej. Wybór padł na tytuł "Monica's Story", czyli biografię Moniki Lewinsky, i był nieprzypadkowy. Rzecznik przedsiębiorstwa twierdzi, iż książka ta będzie wystarczająco "na czasie", aby przedsięwzięcie to udało się.

  • Kościół katolicki w Polsce "zawarł przymierze" z firmą Microsoft. W oficjalnym komunikacie czytamy:"W wyniku porozumienia produkty firmy Microsoft stały się zalecanym standardem dla duchowieństwa i instytucji Kościoła katolickiego w Polsce".



    Opracował :
    Paweł Grajewski




  •  Flob.net - portal internetowy
    NAJTAŃSZA REKLAMA W WIRTUALU!


    ŻARÓWKA


    Spam zalewa nasze skrzynki e-mail, listy dyskusyjne i ciężko się przed nim bronić. Ale co ma do tego żarówka?

         A właśnie, że ma. Na temat spamu każdy się już nasłuchał i naczytał a większość przeżyła to na własnej skórze. Kto z nas nie dostawał tysięcy reklam które lądowały w skrzynce e-mail? Czasami były to przypadkowe maile od firm które "kupiły" Wasz adres. Czasami były to ogłoszenia spływające ze stron WWW które odwiedziliście. To wszystko nazywamy profesjonalnie wysłanym śmieciem czyli spamem. I jedynym wyjściem aby go uniknąć, jest rezygnacja z uczestnictwa w sieci. Nie pomoże instalacja antyspamerów ani zmiana adresu w nagłówku listu. Ale nie o tego rodzaju spamie, mam dzisiaj ochotę Wam opowiedzieć. Dzisiaj przeczytacie o tym co ludzie robią ludziom. I to wielokrotnie całkiem bezwiednie. A sprawa tyczy list dyskusyjnych. Zapewne zdarzyło się Wam, będąc subskrybentem jakiejś grupy dyskusyjnej (niekoniecznie alt.binaries :)) ), że pod ściągniętym właśnie nagłówkiem listu o klockach Lego uzyskujecie informację o dokładnych wymiarach Pameli Anderson albo wywody na temat ortografii. Będąc zainteresowani tematem klocków, cofacie się do listów poprzednich i okazuje się, że o klockach w pierwszym liście napisała niejaka Pamela i popełniła błąd ortograficzny. No, tego to już dowiadujecie się z drugiego listu, który jest odpowiedzią ( re: ) na list Pameli ale nie mówi już nic o klockach. Jesteście już dość zdenerwowani, ale jeszcze nad sobą panujecie. Nerwy puszczają Wam dopiero wtedy, kiedy okazuje się, że w 30u listach będących odpowiedziami na list Pameli, brak jakiejkolwiek informacji o klockach. Nie pomaga także sprawdzanie listów o Pameli Anderson. Tam o klockach nic nie ma. A już na pewno o Lego. Chciało by się powiedzieć, że takie rzeczy robią tylko i wyłącznie niedoświadczeni internauci. Niestety to nieprawda. Robi to większość z Nas. No dobrze, my tu gadu, gadu a gdzie jest żarówka? Otóż żarówka jest od pewnego czasu w sposób nierozerwalny związana ze spamem. Dlaczego? Przeczytajcie, proszę ten oto list: "Pytanie: Ilu użytkowników listy dyskusyjnej potrzeba do zmiany żarówki?
    Odpowiedź: 1.331:

    1 - zmieni żarówkę i wyśle wiadomość na listę dyskusyjną, że żarówka została zmieniona

    14 - podzieli się podobnymi doświadczeniami ze zmianą żarówek i jak w różny sposób można zmieniać żarówki

    7 - wyśle ostrzeżenia na temat niebezpieczeństw związanych ze zmianą żarówki 27 - wskaże na błędy gramatyczne w postach na temat zmiany żarówki

    53 - będzie obwiniać za to programy do sprawdzania pisowni

    156 - napisze do administratora listy skarżąc się na dyskusję o zmianie żarówki i jej niestosowność na tej właśnie liście dyskusyjnej

    41 - poprawi pisownię w sporach na temat literówek czy błędów gramatycznych

    109 - wyśle informację o tym, że ta lista nie jest o żarówkach i poprosi o przeniesienie dyskusji na alt.żarówka

    203 - będzie się domagać zaprzestania wysyłania krospostingów do grup alt.gramatyka, alt.pisownia i alt.interpunkcja

    111 - będzie bronić prawa wysyłania postingów w sprawie żarówek tłumacząc, że my wszyscy używamy żarówek i z tego powodu dyskusja o nich jest właściwa dla tej listy

    306 - będzie dyskutować nad tym, która metoda zmiany żarówki jest najlepsza, gdzie kupić najlepsze żarówki, jaka marka żarówek jest najlepsza a jakie marki są kiepskie.

    27 - wyśle adresy URL do miejsc, w których można zobaczyć przykłady różnych żarówek.

    14 - zauważy, że podane adresy są nieprawidłowe i wyśle poprawione adresy.

    3 - napisze o odnośnikach, które znaleźli odwiedzając podane adresy.

    33 - zbierze wszystkie dotychczasowe posty wraz z ich nagłówkami i podpisami pod nimi, po czym wyśle je z dopiskiem "Popieram"

    12 - oznajmi, że zaprzestają subskrypcji tej listy, ponieważ nie mogą znieść dyskusji o zmianie żarówki

    19 - odpowie na postingi "Popieram" dopisując "Podpieram"

    4 - zasugeruje, ze warto by stworzyć FAQ dyskusji na temat zmiany żarówek

    1 - zaproponuje utworzenie nowej grupy alt.żarówka.zmiana

    47 - stwierdzi, że nie ma takiej potrzeby, takie dyskusje doskonale leżą w tematyce alt.fizyka.zimna-fuzja

    143 - zagłosuje za utworzeniem alt.żarówka.zmiana"


    Myślę, że duże brawa należą się anonimowemu twórcy tej wyliczanki bo obrazuje w rewelacyjny sposób problem spamu. A jakie odniosła rezultaty, proszę zerknąć do listy pl.listserv.chomor-l. Na tym kończę, i udaję się do drugiego pokoju w celu wymiany żarówki. Podzielę się z Wami moimi spostrzeżeniami po wykonaniu tegoż skomplikowanego manewru. Miłego serfowania po internecie życzy:

    Andrzej Vader
    http://friko.onet.pl/ld/a_vader/







     Flob.net - portal internetowy
    NAJTAŃSZA REKLAMA W WIRTUALU!


    Aminet - co to jest ?


        Aminet jest największym zbiorem programów shareware, giftware oraz freeware dostępnym w sieci Internet. W tej chwili w skład Aminetu wchodzi około 50000 plików (ok.20 GB), znajdujących się na ponad 27 serwerach FTP i 83 BBSach (ang. Bulletin Board System). Ze zrozumiałych względów (te 20 GB) na większości z nich znajduje się jedynie pewna liczba ostatnio nadesłanych plików (od 1000 do 40000). Pełnym zbiorem tej kolekcji poszczycić się może zaledwie sześć serwerów ze wszystkich, oferujących archiwa tej kolekcji, a mianowicie: ftp.wustl.edu (128.252.135.4 - USA), ftp.uni-paderborn.de (131.234.22.34 - Niemczech), sunsite.doc.ic.ac.uk (193.63.255.4 - Anglia), ftp.cised.unina.it (192.132.34.17 - Włoszech), ftp.sunet.se (130.238.253.4 - Szwecja), mirror.livewire.com.au (203.16.26.21 - Australia). W polsce istnieją tylko dwa mirrory Aminetu - ftp.man.szczecin.pl oraz ftp.ispid.com.pl - oba z limitem 1000 plików. Pomimo tego jest to ilość zazwyczaj wystarczająca, do ściągnięcia wszystkich plików nadesłane w przeciągu ostatnich 0-14 dni (tzw. recent file). Serwery bowiem z limitem 1000 plików zachowują tylko przez pewien czas recent files, a następnie przed pobraniem następnych kasują te stare i tu cykl się zamyka. Pliki zarówno te "nowe" jak i "stare" wchodzące w skład Aminetu są skompresowane archiwizerem LHA, który można bezpośrednio przegrać z Aminetu z katalogu util/arc, odpowiednio...

  • dla komputerów Amiga -> util/arc/LhA_e138.run
  • dla komputerów PC -> util/arc/msdos-lha.exe
  • dla komputerów Macintosh -> util/arc/mac-lha.hqx

    Wszystkie programy zgromadzone w Aminecie są przeznaczone dla komputerów z zainstalowanym system Amiga OS. Reszta zbiorów to pliki muzyczne (mod, xm, mp3, wav), graficzne (gif, jpg, png, mpega, avi), dokumentacja (txt, html) oraz pliki źródłowe (c, pascal). Mogą one bez problemu być odczytane przez posiadaczy najpopularniejszych komputerów czyli PC oraz Macintoshy. Poza tym coraz częstsze staje się emulowanie systemu Amiga OS na komputerach PC. Wobec tego posiadacze tych komputerów wyposażeni w szybkie procesory i karty graficzne z pewnością mogą sobie pozwolić na emulację większości z dostępnych tu programów, a co za tym idzie zdobywają źródło bardzo dobrego, legalnego softu.

    Do Aminetu można dostać się za pomocą niemalże każdej z usług Internetu, począwszy od telnetu (uk.aminet.net, l:sources), przez FTP, WWW, a na E-MAIL i FINGER skończywszy (listy recent files itp.). Najpoularniejsze są jednak FTP i WWW. W przypadku tego pierwszego sposób korzystanie z Aminetu jest niemalże identyczny jak z każdego innego anonimowego serwera FTP. Przy czym przed połączeniem się z wybranym serwerem FTP, najlepiej odrazu ustawić jako home directory katalog pub/aminet/, od tego bowiem miejsca zaczyna się obszar Aminetu. W przypadku WWW sytuacja jest niemalże identyczna z tą różnicą, że po nawiązaniu połączenia z danym serwerem i znalezieniu linku do Aminetu i połączeniu się z nim, będziemy mieli dodatkowo do wyboru następujące opcje: Search a file (szukaj pliku), Recent files of Aminet (lista plików przesłanych w ciągu ostatnich 7dni) oraz Tree of Aminet (drzewo Aminetu), czyli bezpośrednie przeglądanie wybranych katalogów itp. (vide FTP) Wydawać by się mogło wobec, przytłaczających zalet widocznych podczas dostępu do Aminetu przez WWW, że FTP jest zbyteczne. Jednakże to właśnie tylko za pomocą FTP lub TELNETU można przesłać do Aminetu jakiekolwiek pliki. Zanim jednak o tym, wypadałoby się zapoznać ze strukturą głownych katalogów Aminetu:

    biz/ Oprogramowanie do businessu (analiza giełdowa, bazy danych itp.)

    comm/ Oprogramowanie do komunikacji, przesyłem danych (internet, sieci lokalne itp.)

    demo/ Sceny komputerowa (intra, dema, music diski itp.)

    docs/ Pliki dokumentacyjne i wszelkiego rodzaju pliki tekstowe

    dev/ Pliki źródłowe, listingi (amos, asm, c, e, lang itp.)

    disk/ Oprogramowanie do obsługi dysków (miękkich, twardych, cd, zip itp.)

    game/ Gry komputerowe, zazwyczaj shareware lub dema komercyjnych prodktów

    gfx/ Oprogramowanie do tworzenia, obróbki i wyświetlania grafiki

    hard/ Oprogramowanie i dokumentacja do urządzeń zewnętrznych komputera

    misc/ Wszelkiej maści różności

    mods/ Pliki muzyczne (mod, xm, mp3)

    mus/ Oprogramowanie do tworzenia, obróbki i odtwarzania plików muzycznych

    pix/ Pliki graficzne (anim, avi, mpeg, iff, gif, jpeg itp.)

    text/ Oprogramowanie do obróbki tekstu (konwertery formatów, programy do tworzenia fontów itp.)

    util/ Wszelkiego rodzaju oprogramowanie (antywirusowe, wb, patche itp.)

    new/ Katalog, do którego należy wysyłać wszystkie nowe pliki

    Są to oczywiście tylko katalogi główne i każdy z nich zawiera cały szereg podkatalogów związanych tematycznie z katalogiem głównym np. katalog util dzieli się na następujące podkatalogi: app, arc, batch, blank, boot, cdity, cli, conv, dir, dtype, gnu, libs, misc, moni, pack, rexx, shell, sys, time, virus oraz wb. W każdym z tych katalogów znajdują się już tylko zestawy plików. Każdy zestaw takich plików składa się z następujących dwóch członów: archiwum oraz plik readme. Jest to rozwiązanie zaczerpnięte z BBSów, gdzie każdy podesłany plik musi zawierać FILE_ID.DIZ. W przypadku Aminetu plik readme, oprócz pobierznego opisu zawartości archiwum (jak to zazwyczaj ma miejsce w FILE_ID.DIZ) musi standardowo zawierać cztery kolumny, bez których odpowiedniego wypełnienia, plik nie zostanie umieszczony w Aminecie, a nadawca zostanie o tym listownie poinformowany. Tymi czterema niezbędnymi kolumnami są:
  • - Short, czyli krótki opis zawartości archiwum np. dokumentacja HTML dla Apache

    - Author, czyli adres e-mail lub www autora np. http://www.apache.org

    - Uploader, czyli adres e-mail osoby, która wysłała archiwum do Aminetu np. amiga@quebec.net

    - Type, czyli nazwa katalogu w jakim ma zostać umieszczone archiwum np. comm/tcp

    Plik readme zostaje umieszczony w tym samym katalogu co archiwum i razem z nim tworzy jedną całość. Jest to rozwiązanie mające zapewnić użytkownikowi Aminetu jak najlepsze rozeznanie o archiwum, które ma zamiar on ściągnąć, bowiem pliki readme oprócz tych czterech standardowych linijek zawierają często szerszy opis zawartości archiwum. Dzięki temu przed przegraniem pliku o nazwie ARWSdice.lha o długości 543,622 bajty użytkownik może ściągnąć maleńki plik readme, dzięki któremu dowie się czy dane archiwum zawierać coś dla niego przydatnego. Rozwiązanie to eliminuje tzw. ściąganie plików w ciemno, co przy jakości naszych polskich łącz z pewnością jest niemałą zaletą.

    Znając powyższą konstrukcję pliku readme przesyłanie swego pliku jest dziecinnie proste, jednakże jeżeli czyni się to pierwszy raz warto zapoznać się z plikiem /new/README.BEFORE.UPLOAD, w którym szczegółowo opisane są wszystkie wymagane rzeczy przy przesyłaniu swego pliku. Warto także zauważyć, że nie na wszystkie serwery Aminetu można dokonać uploadu. Możliwość tą w większości oferują tylko serwery zawierające wszystkie pliki, czyli tzw. domy Aminetu. Jest to rozwiązanie wynikające także z tego powodu, że to właśnie z nich mirrory pobierają co jakiś czas nowe pliki. W przeciwnym razie, gdyby na małe pośrednie serwery można było dokonywać uploadu wytworzyłyby się maleńki chaos, w wyniku którego każdy serwer musiałby się wymieniać z każdym innym swoimi plikami, co niepotrzebnie zapychałoby łacza, a więc zasada wymiany nowych plików jest niemalże identyczna jak w Usenecie.


    Aminet - rys historyczny.
    Ojcem sieci jest Szwajcar - Urban Dominik Mueller, który zaczął "zabawę" pod koniec 1993 roku na swojej A3000UX (MC68030 25 Mhz), wpuszczając do sieci Internet 50 MB danych. Obecnie w sieci jest prawie 50000 tytułów (ok. 20 GB), a działanie Aminetu opiera się na 27 komputerach, włączonych do Internetu (patrz lista serwerów), wspomaganych przez prawie 60 BBSów, które udostępniają stale aktualną ofertę Aminetu.

    Sam Urban Dominik Mueller tak opisuje początki funkcjonowania Aminetu:
        "Kiedy w styczniu 1992 roku stworzyłem małe archiwum w lokalnym klubie studentów, prowadzone na komputerze dotowanym przez śp. Commodore Szwecja, zobaczyłem, że codziennie loguje się od niego 40 użytkowników. Byłem pod wrażeniem, szczególnie temu, że oficjalnie ten komputer miał być używany do maili, newsów i ftp. Ale 40 użytkowników dziennie to jest 280 tygodniowo, co jest całkiem niezłym wynikiem, wartym zainteresowania. Napisałem więc program, który z plików .readme tworzył listę ostatnio podesłanych plików każdego wieczoru. Niespodziewanie znalazło się wielu uploaderów, którzy wraz z archiwami wysyłali pliki .readme, niezbędne do działania mego programu. Powoli serwer zaczął stawać się popularny. Gdy w kwietniu zepsuł się ab20 (cdrom), na którym znajdowało się większość danych. W tym samym czasie wiele osób zaczęło korzystać z amiga.physik. Zbyt wielu w rzeczy samej. Musiałem ustalić limit użytkowników i pomieścić wszystkie 250 MB plików, które dotąd były ab20. Miałem zaś na to tylko 50 MB twardego dysku. Wydawało się oczywiste, że w krótkim czasie będę musiał zawiesić działalność amiga.physik z powodu braku miejsca i zbyt wielkiego obciążenia łącza. Jednakże na IRC na kanale #amiga zapytałem, czy nikt nie posiada możliwości, aby przejąć część obowiązków wynikających z zarządzania takim serwerem. Chodziło głównie o odciążenie łącza i zyskanie większej ilości miejsca na archiwa. Jeden z ludzi z tego kanału miał taką możliwość. Peter Sjostrom. Na początku maja amiga.physik stała się Aminetem, zyskując strukturę połączonych ze sobą serwerów FTP. Napisałem parę skryptów odpowiadających za wymianę danych pomiędzy dwoma serwerami Aminetu. To pozwoliło korzystać z Aminetu większej ilości osób, ale ciągle pozostawał problem przestrzeni dyskowej. Nie mieliśmy dość pieniędzy, aby kupić większe dyski, ale mieliśmy za to kontakt z amigową społecznością. Po niespełna miesiącu mieliśmy już dość pieniędzy, aby kupić tani 1.5GB dysk w USA. Większośc pieniędzy na ten cel napłynęła z Walnut Creek Inc., organizacji, która zrobiła ab20 CDROM. Z czasem coraz więcej osób chciało korzystać z amiga.physik, ale także wielu ludzie zaczęło prowadzić mirrory naszego serwera, nawet jeżeli mogli pomieścić tylko 50 MB ostanio nadesłanych plików. To w końcu pozwoliło Aminetowi odnieść sukces. Przez resztę roku 1992 Aminet działał już należycie, ale w roku 1993 władze uniwersytetu nakazały zamknąć amiga.physik (dotychczasowy główny serwer Aminetu), z powodu zbyt dużego obciążenia łącza. Wtedy także Chris Myers z wuarchive zaoferował nam dostęp do jego serwera i wystarczającą ilośc miejsca, więc dzięki temu mogłem przenieść tam główny serwer Aminetu. Czyż Internet to nie wspaniała rzecz ? Teraz mogliśmy zarządzać ze Szwecji serwerem oddalonym od nas o 6000 mil (wuarchive - USA). Odtąd wszystko odbyło się już bezproblemowo. Nie mógłbym więc opowiedzieć jakiekolwiek interesującej historii dotyczącej następnych i następnych 5000 plików w Aminecie".

    Aminet - współtwórzy legendę.
    Już dziś Aminet jest jednym z największych archiw dostępnych w Internecie i z każdym dniem, z każdą godziną staje się jeszcze większy, a najwsanialszą rzeczą jest to, że każdy może umieścić tam swoje programy, rysunki, moduły i wszelkiego rodzaju inne pliki. Nie ma tu żadnych ograniczeń ze względu na wiek, narodowość czy kolor skóry. Wszystkich połączył wspólny cel - Amiga, a obecnie z Aminetu oprócz samych użtykowników tych komputerów aktywnie korzystają tysiące ludzi posiadających innego typu komputery, a wszystko dzięki wspólnym formatom plików graficznych, muzycznych i tekstowych, a także coraz lepszym emulatorom danego komputera na innym. Internet dla wszystkich!


    PS. Listę mirrorów Aminetu z powodu ograniczonej objętości magazynu Wirtual nie zamieściliśmy, tak jak było zaplanowane. Ale można ją otrzymać pisząc pod adres : michmarc@wirtual.pl.

    Robert Szymański




     Flob.net - portal internetowy
    NAJTAŃSZA REKLAMA W WIRTUALU!



    Strona miesiąca


     
    free.koti.com.pl/~podroze

    Jeśli lubicie podróżować autostopem to nie omieszkacie zajrzeć na tę stronę. Dowiecie się jak bezpiecznie podróżować, co i gdzie warto zobaczyć oraz gdzie można ewentualnie przenocować. Ten elektroniczny przewodnik obejmuje jednakże tylko państwa europejskie.

     



     Flob.net - portal internetowy
    NAJTAŃSZA REKLAMA W WIRTUALU!



    Super Serwis


     
    Rumia

    Serwis ten, poświęcony Rumii, obejmuje wszelkie informacje o mieście i jego mieszkańcach. Jednakże nie ogranicza się wyłącznie do tego. Oprócz tego dostarcza informacji z zakresu oświaty, mediów, służb publicznych, sportu oraz rekreacji. Zainteresowani znajdą tam informacje o rekrutacji do liceów, bezpłatną tablicę ogłoszeń oraz narzędzia ułatwiające pracę w Internecie oraz wiele innych propozycji.

    Panorama Firm

    Serwis ten jest elektronicznym odpowiednikiem katalogu Panorama Firm będącego jednocześnie najważniejszym produktem Panorama Polska. Co tu dużo mówić... Doskonała, przejrzysta szata graficzna, spora baza firm i łatwość obsługi jakiej nie ma żadna inna polska baza firm w Internecie.

    Opinie

    Jeśli nurtuje Cię jakiś problem lub chcesz wyrazić swoją opinię na dany temat to z pewnością odwiedzisz tę witrynę. Liczne sondaże dadzą każdemu możliwość wypowiedzenia się na aktualnie poruszane tematy (głównie w kraju).

     



    Warte obejrzenia

     
    www.beta.css.pl

    Strona ta jest godna polecenia wszystkim tym, którzy interesują się astronomią jak i astronautyką. Oprócz tego można tam znaleźć informacje o planetach, konstelacjach gwiazd oraz różne nowinki. Całość jest wzbogacona dziesiątkami zdjęć.

    www.za-free.fnet.pl

    Wszystkich zwolenników internetowego szaleństwa powinna zainteresować ta pozycja. Z tejże strony dowiecie się gdzie najlepiej założyć darmowe konta pocztowe, gdzie umieścić w sieci własną stronę WWW. Pod tym adresem znajdziecie również wiele ciekawych programów, które można ściągnąć za darmo. (Ponieważ strona jest jeszcze modyfikowana, nie wszystkie opcje są dostępne.)

    kyokushin.koti.com.pl

    Ogólnopolska strona Karate Kyokushin. Zawiera informacje o aktualnych wydarzeniach związanych z tym stylem walki, ważniejszych osobistościach oraz galerię zdjęć. Oprócz tego na stronie jest dostępna lista kontaktowa oraz lista dyskusyjna.

    felicia.supermedia.pl

    Witryna ta zawiera obszernie udokumentowane informacje dotyczące samochodu Skoda Felicia. Szczególnie zainteresowanym polecamy Kącik właścicieli oraz Klub użytkowników Felicii.

     



     Flob.net - portal internetowy
    NAJTAŃSZA REKLAMA W WIRTUALU!


    Karta Rabatowa magazynu Wirtu@l!

          Chcielibyśmy, aby internauci częściej korzystali z zakupów w Internecie. Pomimo tego, że są wygodne i tanie, postaraliśmy się, aby każdy z prenumeratorów Magazynu Wirtu@l otrzymywał zniżkę przy zakupach. Stworzyliśmy pierwszą w Polsce Internetową Karte Rabatową! Sklepy, które przystąpiły do programu, jak już pisaliśmy, oferują znaczne obniżki cen. Często jest to 5-10%. Więcej informacji oraz aktualna lista sklepów na stronie: http://wirtual.pl/karta. Zapraszamy wszystkie sklepy do dołączenia do Karty Rabatowej.


    Nazwa sklepu Rabat
    Supermarket.Nom.Pl obniżka na wszelkie artykuły z działu KOMPUTERY w wysokości 5%
    Setka komputery i akcesoria - taniej o 2%
    Media 98 5% na wszystkie artykuły (książki i ceramika)
    NetBook 5% (bez kosztów wysyłki) (książki, multimedia, programy)
    Market2000 3% na sprzęt AGD, RTV, komputery
    Inkpol 3% lub na zakupy powyzej 200 zł - 5% (nie dotyczy kosztów wysyłki) (tusz do drukarek)
    Sticker taniej o 3% (komputery multimedialne, tusz do drukarek)
    Canpol 4% zniżki na wszystkie typy kont WWW
    Supermarket 5% rabat na wszystkie produkty z magazynu OPROGRAMOWANIE
    Kompel 5% rabatu (autoalarmy i centralne zamki)
    Combit 3% na KOMPUTERY; 5% na kasy fiskalne
    Link księgarnia internetowa - 3% na książki
    Lorx 5% rabatu na wycinanie folii
    SuperNET Rabat na konta e-mail i www
    ENTER Rabat 3% na sprzęt komputerowy i 5% na urzšdzenia fiskalne
    IXION 10% zniżki na budowę i przebudowę strony i tworzenie bannerów reklamowych
    Wirtualny Sklepik Szachowy 5% na polskie książki szachowe i 3% na pozostałe oferowane pozycje
    DITCOM Rabat 3% na wszystkie książki
    Monsilver - Srebro 3% upustu na wszystkie wyroby
    Alcar Antyradary, autoalarmy, radia 5% rabatu
    Abis 10% rabat przy zakupach art biurowych



      · Strona główna ·     · Internet ·     · Komputer ·     · Telekomunikacja ·     · Felietony ·