Pisze o programie ACDSee w wersji 2.3, dostępna jest już wersja 2.4, ale różnica między nimi jest raczej subtelna.
ACDSee jest programem skierowanym do przeciętnego użytkownika, obsługuje on popularne formaty (BMP, DCX, EMF, GIF (również animowane), IFF, JPEG, KDC, PCD, PCX, PIC, PIX, PNG, PSD, SGI, TGA, TIFF ,WMF), moim zdaniem rzadko kiedy wpadnie komuś w ręce grafika w formacie nie obsługiwanym przez ACDSee.
Program ten składa się praktycznie z dwóch współpracujących ze sobą modułów, jednym z nich jest "Browser" którym możemy odnaleźć odpowiedni katalog z interesującymi nas plikami.
Poza tym moduł ten posiada następujące komendy:
- Slide show - z plików zaznaczonych lub z wszystkich w danym katalogu tworzymy "slide show" (nie znam polskiego odpowiednika), wyświetla pliki pokolei w odstępach czasu który możemy ustawić
- Find images - narzędzie do przeszukiwania dysku w poszukiwaniu plików, dość szybkie i praktyczne,
- Convert - dzięki tej komendzie możemy dowolny plik graficzny w formacie obsługiwanym przez ACDSee zamienić na format BMP, PCX i JPG(przy konwersji na ten format dodatkowo możemy określić jakość obrazu, dzięki czemu zmienia się wielkość pliku),
- Generate file listing - tworzy plik tekstowy z zawartością danego katalogu w której podaje wielkość pliku, a dodatkowo dla plików graficznych podaje ich wielkość w pikselach i ilość kolorów.
- Set wallpaper - możemy z wybranego pliku stworzyć tapetę pulpitu, podając czy ma być umieszczona centralnie czy sąsiadująco,
- Rename series - to narzędzie pozwala z zaznaczonych plików o dowolnych nazwach utworzyć serie różniącą się numerem (np.: obraz001.jpg; obraz002.jpg; obraz003.jpg itd.),
- Options - tutaj możemy ustawić działanie całego programu od początku do końca.
|
Moduł ten posiada jeszcze kilka mniej znaczących narzędzi, obsługuje również aparat cyfrowy "Kodak DC200/210", możemy przeglądać zdjęcia znajdujące się w pamięci aparatu lub przenieść je na dysk.
Co do wyglądu samego modułu, w jednym momencie widzimy drzewo katalogów dostępnych na danym komputerze, listę plików w danym katalogu oraz miniaturkę wybranego pliku graficznego. Ogólne wrażenie jest bardzo dobre, także praca z nim jest łatwa.
Drugim modułem jest "Viewer" służy do oglądania plików graficznych w oryginalnych rozmiarach, poza plikiem graficznym widzimy dodatkowo format w jakim jest zapisany, nazwę pliku, rozmiar, wielkość w pikselach, ilość kolorów. Dodatkowo dostępne są następujące przyciski: powrót do browsera, otwórz plik, możemy także wyświetlać pliki znajdujące się w tym samym katalogu co aktualnie oglądany i do tego służą dwa przyciski: poprzedni i następny, jest również przycisk uruchamiający "Slide show", oglądany plik możemy powiększyć do wartości 1000% i pomniejszyć do 5%, plik możemy wydrukować, skasować (przenieść do kosza), plik skopiować lub przenieść do schowka, zmienić nazwę lub dodać "Description" (opis) praktycznie o każdej długości.
Napisałem wszystko co wiem o ACDSee v.2.3, rzeczą którą można jeszcze dodać na koniec to bardzo rozbudowana Pomoc zawarta w tym programie, mimo że jest ona napisana w języku angielskim wsparta jest na rysunkach dzięki czemu nawet osoba nie znająca angielskiego jest w stanie zaleźć interesującą go sprawie.
Myślę że to co napisałem pomoże użytkownikom tego programu, a osoby nie znające ACDSee zainteresują się nim.
Jarosław Lewandowski
jarlew@konin.lm.pl
|