magazyn internetowy Wirtu@l!

Wirtu@l! w Internecie: http://wirtual.pl/
  ˇ Strona główna ˇ     ˇ Internet ˇ     ˇ Komputer ˇ     ˇ Telekomunikacja ˇ     ˇ Felietony ˇ  

 Reklama  -  Studio QbA
NAJTAŃSZA REKLAMA W WIRTUALU!




Telewizja cyfrowa


Ciąg dalszy z poprzedniego numeru...

    Wielu osobom przeszkadzało to, że do wymiany OSu należało rozkręcić terminal (gwarancja) oraz posiadać wspomniany interface BDM. Było to szczególnym utrudnieniem dla ludzi nie posiadających doświadczenia związanego z elektroniką. Tak jak zaznaczyliśmy w poprzednim artykule samą wymianę systemu można było wykonać przez port RS terminala, jednakże należało posiadać bootloader B2.0UnS, w przeciwnym wypadku cała to operacja była niemożliwa. A do wymiany bootloadera potrzebny był BDM i tu koło się zamykało; do czasu. 3 miesiące temu pojawił się program o nazwie TransboxPRO, który to umożliwia wykonanie wszystkich operacji na OSie i bootloaderze przez port RS - praktycznie bez rozbierania terminala! Jest to program komercyjny (można zamówić go via Sieć i otrzymać pocztą - ok. 400kB). Do jego zalet można zaliczyć prosty interface obsługi i stosunkowo niewielką ilość czynności które musimy wykonać aby kompletnie przeprogramować odbiornik; do wad to, że nieudana wymiana bootloadera (zamazanie EEPROMu uniemożliwiające jego inicjację) unieruchamia Nokię - i tu znów pojawia się BDM konieczny aby przywrócić ją do "życia".

    Tak jak pisaliśmy wcześniej seria terminali d-box oparta była na Nokii 9500S, z czasem jednak, ze względu na obniżki cen (ciągle rosnąca konkurencja) coraz bardziej dostępne stawały się modele bardziej zawansowane i nowsze, a mianowicie z serii 96XX. Sytuacja była bardzo podobna do tej z d-boxem - niektóre platformy dedykowane zastosowały te modele (np. ViaDigital - Hiszpania, Telenor - Skandynawia) i oprogramowanie w nich, tak jak w przypadku d-boxa miało pewne ograniczenia (ViaDigital - zarezerwowane 400 kanałów na ten pakiet, Telenor - automatyczne doczytywanie paczek skandynawskich). Mający doświadczenia z d-boxem, użytkownicy terminali Nokia 96XX spróbowali "podejść" do nich, w sposób analogiczny jak do odbiornika DF1!



    Bardzo szybko też, okazało się, że konstrukcja (jeśli chodzi o budowę softu) była prawie identyczna - Interface BDM miał tutaj także zastosowanie, głównie ze względu na wykorzystanie procesora Motorolii oraz oparcie się konstruktorów na podobnych rozwiązaniach hardwarowych. Także i w tych modelach proces wymiany softu czy bootloadera jest identyczny jak w Nokii 9200/9500.
    Rozpoczęło się masowe wymienianie software'u - praktycznie we wszystkich modelach Nokii serii 96XX (z TR i VD na CI, następnie wymieniano nawet software uniwersalny jakim jest CI). Można by postawić pytanie: po co wymieniać OS w modelu np. 9600 (system CI2.3) skoro nie jest on przeznaczony dla konkretnego nadawcy?



Odpowiedź jest prosta: dlatego, że kilka miesięcy temu pojawił się system, pisany przez Dr. Overflow'a, przeznaczony jest dla wszystkich modeli Nokii z serii 9200/9500/96XX.
    System ten posiada możliwości niedostępne dla innych - firmowych - a co najlepsze, że każdy z użytkowników może mieć realny wpływ na jego zawartość i działanie. Ale to już zupełnie inna "bajka" którą opowiemy za jakiś czas...

    Wymiana systemu oraz bootloadera w terminalach, z czasem okazała się czynnością bardzo łatwą i na co dzień stosowaną z tym, że na horyzoncie użytkowników pojawił się nowy problem: większość posiadała aktywne karty dla oryginalnych odbiorników z systemami BetaDigital, które to pozwalały na odbiór pakietu DF1 lub Premiere, natomiast nowe systemy (FTA, BW, Dreamware, etc.) nie umożliwiały tego! Przyczyną tego stanu rzeczy było oprogramowanie modułu CA (Conditional Access - dostęp warunkowy). Najprościej rzecz ujmując: BetaDigital używała sygnatury BETATV w wszelkiego typu operacjach związanych z modułem CA, natomiast inne systemy, przeznaczone nie dla wybranego pakietu używały sygnatury IRDETO. Aby "zmusić" system do pracy z oryginalną (lub "piracką") kartą DF1 wystarczy zmienić tę sygnaturę! Nie jest ona ani kodowana ani ukryta w żaden specjalny sposób w pliku z systemem operacyjnym. Taką przeróbkę może wykonać praktycznie każdy mający trochę doświadczenia z komputerami.
    Aby ją zmienić potrzebny nam jest edytor dyskowy (np. DiskEditor z NU, HexWokshop, Diskeditor z DN) oraz plik z systemem operacyjnym! Otwieramy plik z OSem i edytorem dyskowym odszukujemy ciąg IRDETO - zamieniamy go na BETATV i po wszystkim! Możemy odbierać (oczywiście z aktywną kartą) DF1 (lub Premiere - choć na naszym rynku popularniejszy i łatwiej "dostępny" jest ten pierwszy pakiet). Należy nadmienić, że ciąg ten występuje tylko raz w OSie i dokładnie (wielkość liter) tak jak przedstawiono powyżej!

    Następnym razem o komputerowej obróbce listy kanałów oraz rozpoczniemy opowieść na temat hitu ostatnich miesięcy czyli Overflow rulez... and happy Sat-DX...

Ciąg dalszy w następnym numerze Wirtuala

Wszystkie wymienione tutaj programy jak i systemy operacyjne terminali Nokia dostępne są na http://sat-digital-tv.provider.pl. Oferujemy wszystkim prenumeratorom Wirt@la bezpłatne porady na tematy dotyczące cyfrowej telewizji satelitarnej oraz ewentualnej wymiany oprogramowania. Pytania w tym zakresie prenumeratorzy mogą kierować pod adresy: robertw@wirtual.pl oraz cts@wirtual.pl.

mgr Zbigniew Wróblewski
mgr Robert Wróblewski



 Reklama  -  Angielski Gratis!
NAJTAŃSZA REKLAMA W WIRTUALU!


Grać uczciwie

    W rozpoczętym przez Redakcje Wirtuala (Nr 15) cyklu "Cyfrowa Telewizja Satelitarna..." prezentujemy problemy na jakie z różnych przyczyn jest narażony każdy użytkownik sprzętu SAT do odbioru cyfrowego przekazu satelitarnego. Pokazujemy w tym cyklu jak przy pomocy komputera można uczynić aby życie każdego użytkownika sprzętu do odbioru cyfrowego było znośniejsze w obcowaniu z nim a posiadany sprzęt był bardziej "cywilizowany".

    Dotychczasowi użytkownicy sprzętu MPEG-2 z olbrzymim zainteresowaniem i nadzieją przyjęli wiadomości dotyczące powstania dwóch polskich pakietów cyfrowych: Wizja TV (już nadaje) i Canal+ Polska (start oficjalny 1 listopada b.r. - testy od 10 października). Posiadacze sprzętu - tzw. terminali multimedialnych - głównie Nokia - serii 9200 S , 9600 S i wyżej liczyli, że nadawcy podejmą dystrybucję modułów CAM (moduł warunkowego dostępu) i kart abonenckich. Kilka tysięcy użytkowników nowoczesnych odbiorników MPEG-2 w Polsce spotkał jednak srogi zawód i rozczarowanie. Otóż pierwszy nadawca - Wizja TV - nie przewidziała takich możliwości i stwierdziła, że nie jest taką dystrybucją w ogóle zainteresowana i nie będzie sprzedawać samych kart. Rozpoczęła dystrybucję zubożałego odbiornika a właściwie "dekodera" - Philips DSB 3010, którego aktualne oprogramowanie to katastrofa (pierwsze oprogramowanie BetaDigital w pamiętnym d-boxie było złotem). Najgorsze jest jednak to, że biorąc pod uwagę klasę tego "dekodera" (DSB 3010) nawet następne wersje oprogramowania nie wniosą nic znaczącego dla jego użytkowników.

    Co zatem pozostało polskiemu użytkownikowi Nokii 9200, 96XX S i zubożałego Philipsa DSB 3010? Jeżeli chcemy odbierać za pomocą Nokii 96XX S również Wizję TV to musimy kupić za 249 DM moduł Cryptoworks (adresy w Sieci) i włożyć go wraz z kartą Wizji z Philipsa do Nokii. Teraz można już z powodzeniem odbierać wszystkie programy FTA (Free-To-Air) za pomocą klasowej Nokii 96XX S. Niżej podpisani to już sprawdzili.
A co z "odbiornikiem" Philips DSB 3010? Możemy go sobie spokojnie schować do szafy (nie chować do piwnicy bo wilgoć na pewno go wykończy).

    No tak ale wkrótce przecież rozpocznie nadawanie swojego pakietu cyfrowego Canal+ Polska. Na razie wiadomo, że nadawca ten proponuje odbiornik dedykowany na ten pakiet o nazwie Mediasat. Na pociechę można tylko stwierdzić, że odbiornik ten w podobnej wersji używany we Francji jest o klasę lepszy od wspomnianego już wyżej Philipsa. Posiada on moduł dostępu Mediaguard i kartę której aktywacja zapewni odbiór pakietu cyfrowego Canal+ Polska.

Gdyby Canal+ zdecydował się na dystrybucję samych modułów CAM i kart - to kilka tysięcy klasowych odbiorników Nokia ale i innych mogłoby bez problemu odbierać pakiet Canal+. Ale oczywiście również ten nadawca wzorem już wymienionej Wizji TV zamierza "przynajmniej na poczatku" prowadzić dystrybucję tylko odbiorników Mediasat i kart bez możliwości rozprowadzania samych modułów CAM i kart. Co docelowo pozostanie użytkownikom Nokii i innych klasowych odbiorników MPEG-2? Postąpić podobnie jak w przypadku Philipsa - Wizji TV. Komu to potrzebne?

Szanowni Nadawcy Polskich Pakietów Cyfrowych!
Wspaniale reprezentujecie interesy producentów sprzętu MPEG-2 nie zawsze przyzwoitej jakości! A gdzie interes polskiego - przecież Waszego odbiorcy? Szczególnie tego, który na temat cyfrowej TV-SAT już coś wie i który nie chciałby używać stosunkowo słabego sprzętu bo często posiada już znacznie lepszy od tego co mu oferujecie?

    Wyobrażacie sobie człowieka, który do odbioru programów cyfrowych FTA posiada Nokię 96XXS z doskonałym oprogramowaniem, do odbioru programów analogowych Pace 1034GP, dekoder D-2 MAC, do odbioru Wizji-Philipsa DSB 3010 i do odbioru cyfrowego Canal+ - odbiornik Mediasat. Do całości jeszcze należy dodać magnetowid, no i ewentualnie dekoder Syster oraz dekoder Videocrypt I lub II. Nie wspomnimy już o plątaninie kabli aby to wszystko spiąć i ewentualnych kilku pilotach (chociaż tutaj jest już postęp - piloty uczące się). Tak, tak Szanowni Nadawcy ten widok to Wasza zasługa!!!

Szanowni Państwo!
Gdyby nadawcy polskich pakietów cyfrowych chociaż trochę myśleli o naszym odbiorców interesie to tych stosów stojących na sobie skrzynek mogłoby być co najmniej o 60% mniej a liczba odbiorców polskich pakietów cyfrowych na pewno nie byłaby mniejsza ale większa.

Szanowni Nadawcy!
Przemyślcie to! Grajcie uczciwie "cyfrówką" wobec polskiego odbiorcy!

P.S. Artykuł ten dedykujemy w imieniu większości uczestników pierwszej polskiej listy dyskusyjnej na temat CTS - SAT-DIGITAL-TV nadawcom pierwszych polskich pakietów cyfrowych: Wizji TV i Canal+ Polska.

mgr Zbigniew Wróblewski
mgr Robert Wróblewski



  ˇ Strona główna ˇ     ˇ Internet ˇ     ˇ Komputer ˇ     ˇ Telekomunikacja ˇ     ˇ Felietony ˇ