Era GSM
Po dwumiesięcznym urlopie, witam wszystkich stałych i nowych czytelników. Mam nadzieję że miło spędziliście święta, i dobrze się bawiliście
na imprezach sylwestrowych.
Na wstępie chciałbym przeprosić państwa za wprowadzenie w błąd w materiale na temat nowego telefonu Motorola cd-160, ponieważ nie posiada ona wejścia na dwie karty SIM. Wiem, że Ministerstwo Łączności planuje w 1999 roku ogłosić przetarg na częstotliwość w systemie GSM 900 i PTK ma zamiar go wygrać. Wtedy będzie możliwe automatyczne przełączanie się między dwoma sieciami bez potrzeby wymiany karty SIM, gdyż Centertel będzie operatorem w obu tych systemach i będzie mógł sprzedawać karty dualne GSM/DCS.
Dostałem ostatnio mnóstwo listów, na wszystkie nie jestem w stanie odpisać ale czytam je uważnie. Ostatnio powtórzyło się kilka próśb o to abym napisał główne informacje na temat każdej z sieci. Kilku czytelników prosiło o przedstawienie zasad poruszania się po menu B.O.K naszych operatorów komórkowych. Jak wiecie wszyscy wprowadzili system menu działający na tony klawiatury naszych telefonów. Spełniając wasze prośby w tym miesiącu informacje i schemat menu B.O.K. ERY
NAZWA SIECI |
ERA GSM |
KOD SIECI |
260 02 PL 02 PL ERA GSM |
OPERATOR |
Polska Telefonia Cyfrowa Sp. z o.o. |
ADRES SIEDZIBY |
ul. Chałubińskiego 8 00-950 Warszawa |
ZASIĘG |
76% powierzchni kraju 87% ludności kraju |
ROAMING |
106 operatorów w 64 krajach |
NUMER TELEFONU BOK |
602 900 (z tel. kom.) 022 607 1601 (z tel. stac.) |
STRONA WWW |
http://www.eragsm.com.pl |
E-MAIL |
info@eragsm.com.pl |
Schemat Biura Obsługi Klienta Era GSM
Informacje ogólne - Cyfry oznaczają klawisze telefonu, * przenosi poziom wyżej, a w każdej chwili możemy połączyć się z konsultantem wciskając 0 ( z resztą w czasie każdego mojego połączenia po pewnym czasie i tak łączyłem się z konsultantem )
Przykład - Jeśli chcemy dowiedzieć się jak skasować SMS z telefonu ALCATEL ONE TOUCH EASY po połączeniu i usłyszeniu głosu lektora wciskamy z klawiatury 2 1 1 3.
|
- Faktury, Płatności, Rachunek szczegółowy
- Dokonane wpłaty i otrzymane faktury
- Rachunek Szczegółowy
- Sposób naliczania abonamentu
- Krótka wiadomość tekstowa o niezapłaconym rachunku
- List ponaglający o niezapłaconym rachunku
- Krótkie wiadomości tekstowe oraz poczta głosowa
- Sposoby kasowania krótkich wiadomości tekstowych
- Posiadacze telefonów firmy Alcatel
Model HC 400 i HC 500
Model HC 800 i HC 1000
Model One Touch Easy
Model One Touch Pro
- Posiadacze telefonów firmy Dancall
Model HP 2711 i HP 2731 z menu w j. polskim
Model HP 2711 i HP 2731 z menu w j. angielskim
- Posiadacze telefonów firmy Ericsson
Model GA 318
Model GA 628
Model GH 388 i GH 688
Model GF 788 i GF 768
- Posiadacze telefonów firmy Motorola
Model flare
Model d160
Model 7500
Model 8400, 8700 i StarTac
- Posiadacze telefonów firmy Nokia
Model 1610 i 1611
Model 2110 i 8110
Model 3110 i 5100
Model 6100
Model 9000
- Posiadacze telefonów firmy Panasonic
- Posiadacze telefonów firmy Philips
Menu w języku polskim
Menu w języku angielskim
- Posiadacze telefonów firmy Siemens
Model S3com, S4 i S4 power
Model S6, S8 i E10
Model S10
- Sposoby odsłuchiwania poczty głosowej
- Sposoby aktywowania poczty głosowej
- Kwota za wykonane połączenia od daty wystawienia ostatniej faktury
- System TAK TAK
- Informacje ogólne na temat systemu
- Cennik połączeń
- Informacje na temat zestawów TAK TAK
- Usługi oferowane przez ERA GSM
- Prezentacja i ograniczona prezentacja
- Przeniesienie i blokada połączeń
- Poczta głosowa
- Krótkie wiadomości tekstowe SMS
- Połączenie oczekujące
- Roaming międzynarodowy
- Połączenia konferencyjne
- Przesyłanie faxów i danych
- Dokonywanie zmian na koncie abonenckim
- Informacja o numerach w sieci ERA GSM
- Własny numer telefonu
- Numery innych abonentów
- Numer do biura głównego
- W sprawie otrzymanego listu ponaglającego
- Skradziony telefon
0. Połączenie z konsultantem
*. Poziom wyżej w menu
Dawid Telepski
|
NAJTAŃSZA REKLAMA W WIRTUALU!
Edycja listy kanałów
ciąg dalszy z poprzedniego numeru...
Mając wczytaną pewną ilość kanałów do odbiornika Mediamaster, czasami ciarki mogą przejść, gdy spojrzymy na ich listę: mamy do czynienia z nazwami, w których występują znaki narodowe wielu państw czy czasami nazwy absolutnie nic nie mówiące (szczególnie w przypadku gdy dany program nie zawiera identyfikacji - brak opisu w Service Desciption Tabele)!
Prawie rok temu użytkownicy "Mediamajstra" postanowili to zmienić, tak aby za pomocą podłączonego komputera można było edytować nazewnictwo kanałów, jak i ich parametry!
W chwili obecnej w sieci można znaleźć pokaźną ilość edytorów tzw. settingów (ustawienia odbiornika + lista kanałów). Wśród tej liczby zdecydowanie wyróżniają się SETEdit Luxus (autor Wolfgang Litzinger), NokiaSettingEditor (autor Fulvio Lesca)! Obydwa te edytory charakteryzują się i jednocześnie różnią dobrym interfacem graficznym oraz funkcjonalnością! Każdy z nich pozwala na edycję ustawień parametrów odbiornika z systemami FTApodobnymi lub z systemem DVB98 oraz dalszy załadunek ich przez port RS. Przez prawie rok rozwijania ich funkcjonalności stały się one kombajnami potrafiącymi zmienić większość elementów w ustawieniach terminala. Ze względu na brak publicznie dostępnej specyfikacji settingów są one doskonalone do dnia dzisiejszego! Duży wpływ na pojawianie się nowych wersji tych programów ma także to, iż co pewien czas ukazują się nowe wersje systemów operacyjnych z nowymi możliwościami!
|
Program SETEDIT jest programem shareware, natomiast NSE jest freewarem!
Należy wspomnieć, iż pewne elementy NSE tworzone są w Polsce przez naszego kolegę - R. Berquist jest odpowiedzialny za pliki pomocy dołączone do programu jak i za obecnie powstającą polską wersję!
Zasada obróbki jest prosta: podłączamy komputer do terminala przez port RS, uruchamiamy komputer i oprogramowanie! Program ściąga ustawienia do siebie i możemy obrabiać, zapisywać na dysk etc. Następnie analogicznie jak przy ściąganiu, przesyłamy obrobiony setting do odbiornika!
Na sam koniec tego tematu trzeba wspomnieć o jeszcze jednym produkcie, a mianowicie o komercyjnym programie o nazwie TransboxPRO (autor Mario Bohn)! Jest to program który po części mieści się w dzisiejszym temacie, gdyż jego głównym zadaniem jest wymiana systemów w terminalach! Jednak i on posiada swój własny edytor ustawień, który dla większości potencjalnych użytkowników jest wystarczający! Tak jak nadmieniliśmy jest to program komercyjny do nabycia przez Sieć - koszt 59DM.
Zbigniew Wróblewski
Robert Wróblewski
|
NAJTAŃSZA REKLAMA W WIRTUALU!
Overflow RuLeZ czyli Happy Sat-DX
Tak jak pisaliśmy w poprzednich artykułach, systemy operacyjne terminali cyfrowych Nokia miały zdecydowanie zbyt dużo wad dla cyfrowych szperaczy satelitarnych, tzw. DXerów! Wady te to przede wszystkim:
mała szybkość przeczesywania częstotliwości oraz innych ważnych parametrów w technice cyfrowej
brak możliwości wyłapywania przekazów satelitarnych (ze względu na specyficzne parametry nadawania)
ogólnie mała szybkość we wszelkiego typu operacjach
brak wpływu na to co zawierają kolejne wersje firmowego oprogramowania
I chyba ten ostatni czynnik oraz istnienie znakomicie znanego procesora Motoroli w odbiornikach Media Master spowodowały, iż na początku lutego roku 1998 powstał software ze stretchu z systemu dedykowanego, opisywanego już kiedyś na tych łamach - Beta Digital.
DVB98, bo tak nazwano ten projekt, jest dzieckiem DrOverflow'a (Uli Herrmann) i w założeniach nie miał być systemem "pięknym graficznie" lecz praktycznym i szybkim (co częściowo się wyklucza).
Pierwsze wersje DVB98 oszołamiały szybkością pracy, z tym że tak naprawdę to wiele one nie potrafiły - w porównaniu z innymi systemami!
U wielu osób jeszcze większy niepokój niż możliwości, wzbudzał ekran powitalny, na którym widniała trupia czaszka (zresztą do dnia dzisiejszego z pewnymi modyfikacjami jest znakiem rozpoznawczym systemu - na załączonym ekranie obecna wersja świąteczna:)! Lecz ten niepokój szybko minął wraz z kolejnymi wersjami!
Grafika, fonty systemu, to było także to, co odrzucało wielu użytkowników zwracających uwagę na takie detale! Jednak dla prawdziwych DXerów ważniejsza była szybkość pracy oraz możliwość wpływania na to co system będzie zawierał w kolejnych wersjach! Powstała olbrzymia grupa eksploatorów tego systemu, która nie stała się tylko biernymi użytkownikami, ale czynnymi i kreatywnymi twórcami niosącymi support dla DVB98. Należy wspomnieć, iż system ten rozwija się tylko w sieci, oraz że większość sensownych propozycji, w miarę możliwości Uliego, zostaje włączana do tego systemu!
|
Od lutego powstało 80 (na dzień dzisiejszy) pełnych wersji DVB98, każda z nich miała od kilku do kilkunastu wersji beta! Jeśli sobie to przeliczyć to wychodzi na to że powstawała średnio jedna pełna wersja systemu co 4 dni (w czasie których ukazywało się kilkanaście wersji testowych)!
W tym czasie pojawiło się pełne wsparcie dla portu RS oraz częściowe dla portu SCSI! Bez najmniejszego problemu można w chwili obecnej ściągać setting (ustawienie kanałów) do komputera i tam go obrabiać (zmieniać parametry, nazwy itd.). Istnieje możliwość zgrywania na razie "tylko" dźwięku audio przez port SCSI na dysk twardy komputera lecz już wkrótce także Video!
Ważnym czynnikiem, który wpłynął na popularność DVB98 była możliwość wyłapania pojedynczych przekazów i łatwość dokonania tego. Praktycznie bez znajomości detali telewizji cyfrowej można przeskanować transponder i wczytać do listy kanałów tylko to co nas interesuje. "DXowanie nigdy nie było tak proste" - mawia nasz kolega! I to jest prawda - nie trzeba liczyć na szczęście w poszukiwaniu kanałów, a później wyrzucać z listy tony śmieci! Tutaj wszystko mamy podane jak na dłoni!
Trzeba w tym miejscu wspomnieć, iż autor systemu DVB98 - Uli Herrmann przez prawie rok czasu pracował, i pracuje nadal, za damo, żadna z wersji systemu nie była i nie jest płatna! Tak jak i większość programów wspomagających!
Więcej informacji na temat DVB98 oraz rożnego rodzaju oprogramowania pomocniczego można znaleźć na
http://www.dvb-soft.com,
http://www.rehtec.com (serwery niemieckie) lub też na naszym serwerze
http://sat-digital-tv.provider.pl.
Autora, jak i wiele osób zajmujących się DXowaniem i zaangażowanych w rozwój i popularyzację DVB98 można
spotkać w na IRCu na kanale #digitaltv (niemieckojęzycznym - ale "in english" także można się dogadać)
lub na polskim kanale #sat-digital-tv!
Ciąg dalszy w następnym numerze, gdzie postaramy się odpowiedzieć na kilka pytań związanych z polskimi platformami pay-tv - WizjaTV oraz CYFRA+.
Oferujemy wszystkim prenumeratorom Wirtu@la! bezpłatne porady na tematy dotyczące cyfrowej telewizji satelitarnej. Pytania w tym zakresie prenumeratorzy mogą kierować pod adresy: robertw@wirtual.pl oraz cts@wirtual.pl.
Zbigniew Wróblewski
Robert Wróblewski
|
|