magazyn internetowy Wirtu@l!

Poczta Wirtu@la!: redakcja@wirtual.pl
  · Strona główna ·     · Internet ·     · Komputer ·     · Telekomunikacja ·     · Felietony ·  

 Reklama  -  Studio QbA
NAJTAŃSZA REKLAMA W WIRTUALU!




News


   Od jakiegoś czasu działa Islandzka bramka SMS, która pozwala na wysyłanie SMS'ów także do polskiej sieci Idea. Formularz (korzystający z automatu w Islandi) po Polsku można znaleźć pod adresem http://proximum.krakow.pl/

***

Kilka dni po odkryciu Islandzkiej bramki, Idea uruchomiła własną, która oficjalnie zaczyna działać od 1.III.1999. Adres pod którym można pozanć szczegóły to http://sms.centertel.pl/

***

   Podczas finału amerykańskiej ligi futbolu SuperBowl, firma Apple wyemitowała reklamę komputera Macintosh za sumę 3 milionów dolarów. Klip nawiązywał do odporności komputerów ze znakiem jabłuszka na problem roku 2000.

***

   W labolatoriach Uniwersytetu Stanford stworzono najmniejszy na świecie serwer WWW. Komputerek ten ma wielkość pudełka zapałek, jest wyposażony w procesor 486 66 Mhz, 16 MB pamięci RAM oraz system RedHat Linux, zawierający serwer HTTP, który zapisano w pamięci stałej ROM. Strony obsługiwane przez serwer znajdują się pod adresem http://wearables.stanford.edu/

***

   Firma Corel chce przywrócić popularność niegdyś świetnemu edytorowi WordPerfect. Pierwszym krokiem było udostępnienie w pełni sprawnej, darmowej wersji WordPerfecta dla Linuxa. Edytor firmy Corel bez problemu współpracuje z polskimi czcionkami oraz potrafi odczytywać dokumenty opracowane przez Microsoft Office (także pliki Worda'97).

***

   Kolejną alternatywą dla MS Office stał się produkt niemieckiej firmy StarDivision - StarOffice. Jest on pełnym pakietem biurowym, zawierającym edytor tekstów (WYSIWYG), arkusz kalkulacyjny oraz program graficzny, dostępnym po o wiele niższej cenie, niż analogiczne oprogramowanie Microsoftu. Na razie istnieją wersje dla platform Windows 95/98/NT oraz Linux. Według producenta, pod koniec pierwszego kwartału 1999 roku na rynku powinna pojawić się wersja polska pakietu.
http://www.stardivision.com/
http://www.stardivision.de/

***

   Według firmy Netscape, pierwsze wersje beta programu Netscape Communicator 5.0 powinny być dostępne w sieci z początkiem marca. Nową jakość ma stanowić fakt, iż w przeglądarce zostanie wykorzystany darmowy kod źródłowy, stworzony przez programistów w ramach projektów Mozilla oraz Cryptozilla.

***

   Wokół procesora Pentium III firmy Intel wybuchła afera. Każdy układ z tej serii będzie zawierał unikalny numer seryjny, możliwy do odczytania przez niektóre programy. Sprzeciwstawiają się temu liczne organizacje, twierdząć, iż jest to naruszenie swobód obywatelskich, na dodatek niezgodne z prawem Unii Europejskiej. Wobec tego Intel zamierza wprowadzić możliwość zablokowania tej funkcji przez użytkownika.

   W marcu b.r. Telekomunikacja Polska S.A. ma wykonać upgrade swojego łącza do USA. Łącze będzie miało przepustowość 45 Mbit/s, z czego na transmisje Internetowe zostanie przeznaczone pasmo 34Mbit/s.

***

   Zgodnie z nakazem sądu Microsoft wypuścił aktualnienia do swoich produktów wykorzystujących technologię Java: Internet Explorer 4.0 oraz Microsoft J++ 6.0. Przypomnijmy, że Sun Microsystems zarzucił firmie "wzbogacanie" języka Java o części API Windows, które uniemożliwiały uruchomienie napisanych w nim programów na innych architekturach bądź systemach operacyjnych. Było to sprzeczne z podstawowym założeniem technologii Java, czyli przenośnością oprogramowania.

***

   Odnaleziono kolejny błąd w przeglądarce MS Internet Explorer 4.0. Za pomocą odpowiednio spreparowanych arkuszy programu Excel autor strony może spowodować zniszczenie bądź pobranie ważnych danych z dysku użytkownika.

***

   Także aplety Javy zawierające niepożądany kod mogą uprzykrzyć życie użytkownikom MS Internet Explorera. We wszystkich wersjach tego produktu występuje identyczny błąd, dzięki któremu programy Javy mogą zapętlić przeglądarkę i wymusić ponowne uruchomienie komputera.

***

   Ostatnio w Polsce powstało z inicjatywy prywatnej wiele amatorskich sieci komputerowych. Pod tymi adresami można znaleźć informacje dotyczące szczegółów organizacyjnych oraz technicznych takiego przedsięwzięcia:
http://www.koti.com.pl/~protest/siec/siec.html
http://www.trzepak.pik-net.pl/

***

   Krakowska firma The Polished Group S.A. (TPG - http://www.tpg.pl/) poinformowała o zawarciu kontraktu z Netscape Communications Corporation, jedną z najwiekszych firm branży internetowej. Umowa dotyczy współpracy obu firm przy tworzeniu przez Netscape aplikacji internetowej dla jednego z jej strategicznych klientów w Skandynawii. Specjalnoscia TPG jest Profiling i Personalizacja - sposób na to, by użytkownik internetu otrzymywał te informacje, które sa dla niego najbardziej interesujace i potrzebne.

zebrali i przygotowali:
Paweł Grajewski & redakcja.




 Reklama  -  cLiPoWORLD
NAJTAŃSZA REKLAMA W WIRTUALU!


Z art. 278 paragraf 2 kk.


   Wydział ds. Przestępczości Gospodarczej Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu uzyskał informację, że poprzez pocztę internetową oferowana jest program komputerowy z pełną bazą danych zawierającą wszystkie informacje handlowe jednej z większych firm komputerowych. W bazie znajdowały się informacje m.in. o klientach, obrotach, cenach i inne cenne oraz chronione dane. W wyniku podjętych działań operacyjnych policjanci zatrzymali sprawcę, którym okazał się dwudziestoparolatek, były pracownik pokrzywdzonej firmy. Ustalono, że sprawca w ostatnich dniach pracy w tej firmie, bez wiedzy przełożonych, skopiował całą bazę danych. Od paru miesięcy nie był nigdzie zatrudniony i postanowił sprzedać posiadane informacje,

które w poczatkowych ofertach wycenił na 6.000 złotych. Informacje handlowe znajdowały sie w specjalnie utworzonym programie, jego wartość pokrzywdzona firma ocenia na 100.000 złotych. Wartość zawartych w programie informacji jest praktycznie niemożliwa do oszacowania. Wykorzystanie takich informacji przez nieuczciwą konkurencję mogłoby doprowadzić do poważnych strat finansowych poszkodowanej firmy. Z zebranych dotychczas materiałów wynika, że program z bazą nie został nikomu sprzedany ani też przekazany. Sprawcy przedstawiono zarzut z art. 278 paragraf 2 kodeksu karnego. Jednak trwają dalsze czynności operacyjne i procesowe mające na celu ustalenie m.in. czy sprawca działał sam (niewykluczone są dalsze zarzuty)




flob.net - portal internetowy
NAJTAŃSZA REKLAMA W WIRTUALU!


Co By Tu Jeszcze Spieprzyć Panowie (Panie)


   Cytowany fragment pochodzi z piosenki Wojciecha Młynarskiego. Pojawił się w tytule jak najbardziej celowo. Bo niniejszy felieton właśnie tego tyczy. Czyli rzeczy które można zrobić z komputerem i innymi akcesoriami, a o których to rzeczach nawet Ci się Czytelniku nie śniło.

   Jak myślicie, do czego służy napęd CD-ROM? Do odtwarzania płyt CD? Czy aby na pewno? Zacytujmy więc list: "Mój brat, który pracuje w serwisie opowiadał mi o jednym użytkowniku, który przyniósł komputer żaląc się, że ta wygodna podstawka pod kawę (napęd CD-ROM) była bardzo kiepsko zrobiona i przy drugiej kawie mu się złamała." No i proszę. Jak to można klienta zdenerwować, instalując mu tak słabej kondycji podstawkę do kawy. A swoją drogą, producenci sprzętu komputerowego powinni zadbać o tak podstawowy przyrząd jak podstawka. Powinna być dodawana do komputera tak jak mysz i klawiatura. Załóżmy jednak, że nie jesteśmy nałogowym degustatorem kawy i nie przyszło nam do głowy stawianie gorącego kubka na otwartym CD-ROM'ie. Co możemy zrobić aby uatrakcyjnić sobie pracę i zapewnić kolegom chwilę niczym nie skrępowanej rozrywki? "U mnie w firmie ktoś przylepił do płyty CD żółtą nalepkę - post-it, na której sobie zapisał numer licencji. Było OK., dopóki nie włożył do napędu x24 (w swoim komputerze miał x4), płytki nie dało się wyjąć bez rozebrania CD." .Ktoś, kiedyś przetłumaczył tytuł filmu "Dirty Dancing" na "Wirujący Seks". Ciekawe jak by nazwał sytuację kiedy biedna, niczemu nie winna naklejka została tak brutalnie potraktowana przez napęd CD? Ale napęd ma za swoje! Po co chciał naklejce robić karuzelę?

   No dobrze. Wymęczyliśmy już CD-ROM. Pora przejść do zdawałoby się bardziej prozaicznych urządzeń jak mysz i klawiatura. Do czego służy klawiatura wiecie? Wiecie, wiecie...niech się pani tak nie czerwieni. To do czego pani jej używa to już pani prywatna sprawa...wróćmy jednak do tematu, wiecie do czego służą poszczególne klawisze, potraficie je wciskać...pani nie potrafi?...no trudno...wszyscy wiecie na pewno gdzie znajduje się ten sławny klawisz "ANY" który tak często każą wam wciskać:))) (Press any key). I wiecie, że jak wam klawiatura zaczyna szfankować (ANY odmawia posłuszeństwa) to należy ja oddać do naprawy albo wyrzucić. Ale nie wszyscy wiecie. Pewna pani nie wiedziała. A sytuacja była następująca: "Przychodzi blondynka i mówi że ENTER w klawiaturze jej nie działa, na co kolega powiedział żeby przyniosła, to się zobaczy co jest nie tak. Na następny dzień pani przyniosła nam klawisz ENTER". To nie był dowcip o blondynce. Ta pani miała po prostu taki kolor włosów. No i wrodzone zdolności techniczne. Nie tak łatwo jest wyrwać ENTER z klawiatury. Chociaż...używając pilniczka do paznokci?! Ciekawe dlaczego ENTER się tej pani popsuł? A może jej po prostu nie lubił. Zdarzają się takie sytuacje. Przedmioty niby martwe a w naszych rękach ożywają i stają okoniem. Sam mam tak z odkurzaczem. Nigdy mnie skubany nie lubił. Może dlatego nie odkurzam:-). A co się dzieje kiedy nie lubi nas świeżo zakupiony komputer? Nie wierzycie, że może Was nie lubić? Posłuchajcie co zdarzyło się w pewnej firmie: "Kobitka dzwoni do serwisu, że jej komputer nie lubi. Serwisant się dziwi i pyta się, w jaki sposób ona to stwierdziła. No to ona tłumaczy, że jak siada do kompa to on piszczy. Facet się jeszcze bardziej zdziwił, ale pojechał do niej. Okazało się, ze miała tak potężne "płuca", że jak siadała do kompa to kładła je na klawiaturze. Bufor się szybko zapełniał, i komputer piszczał...". No cóż. Należy chyba pogratulować pani "płuc". Wydaje mi się, że nie tylko komputer by pod nimi piszczał:-). Ciekawe jak serwisant wytłumaczył klientce, że musi poddać się operacji zmniejszenia biustu? Dobrze, że przynajmniej przy posługiwaniu się myszą, biust odgrywa niewielką rolę. Wydawać by się mogło, że mysz każdy zna i wręcz intuicyjnie wyczuwa jak się nią posługiwać. Otóż nic bardziej mylącego. Mysz okazuje się dla niektórych stworzeniem pełnym tajemnic i zagadek. Nie pozostaje mi nic innego jak zacytować kilka listów mówiących o tym samym problemie. Oddajmy więc głos fachowcom: "Ja kiedyś uczyłem panie posługiwania się myszką. mówię paniom łopatologicznie (bardzo "niekumate"):
- To jest urządzenie do przesuwania kursora po ekranie, proszę wziąć do ręki i spróbować przesuwać lewo-prawo, góra-dół. Na to jedna pani podnosi myszkę ze stołu do góry , kładzie, podnosi, kładzie i mówi: lewo-prawo to działa, ale nie wiem jak przesunąć kursor do góry ekranu..."
i następny:

"Ja uczyłem obsługi Windows, zamykania okienek, przesuwania itd.. Gadam więc kobiecie: w lewo, w prawo, nacisnąć lewy przycisk itd.. Aż w końcu mówię: myszką do góry...ona bierze mychę i podnosi pół metra ponad biurko.". Może chciała nią rzucić w znienawidzonego wykładowcę? No i w końcu nie ma się też, tak co z tego śmiać. W końcu panie robiły dopiero pierwsze kroki w nauce obsługi komputera. Ale i wśród tych które poradziły już sobie z poruszaniem myszą, może znaleźć się indywidualistka, zatruwająca życie panu wykładowcy: "Ja na kursie miałem taki przypadek. Pani obsługiwała myszkę dwoma rękami, ale jedną trzymała ją w powietrzu, a drugą kręciła kulką i twierdziła że jej tak wygodnie.". No i proszę. Tu wymyślają ergonomiczne klawiatury a tu pani twierdzi, że jej jest wygodnie. Oby takich więcej. Jaka oszczędność materiału na podkładki! Ale żebyście nie powiedzieli, że uczepiłem się tych myszy, powiem Wam kilka rzeczy o dyskietkach. Szczególnie te starsze modele 5.25 były bardzo interesujące. Wiele osób zastanawiało się do czego też służą i jakby tu je "udoskonalić": "Ja kiedyś czytałem, że gość kupił komputer. Wtedy były jeszcze dyskietki 5.25. W instrukcji było napisane, by wyjąć je z koperty i włożyć do stacji. Gość zadzwonił do serwisu jak nie mógł 9 krążka do flopa włożyć." (znam go osobiście - przyp. z-cy. red. nacz.) Przyznam szczerze, że nie wiem czy 9 sztuk by się tam zmieściło bo nie dysponuję już taka stacją, ale jak wiadomo ludzi mamy zdolnych. "W jednej ze szkół średnich, na początku roku na pierwszej lekcji informatyki facet się pyta czy ktoś umie uruchomić kompa. Zgłasza się jedna dziewczyna i mówi: najpierw włączamy zasilanie, później do stacji wkładamy dyskietkę i ją PRZEWIJAMY..." No i proszę. Można wreszcie coś innego z dyskietką zrobić niż tylko zapisać, sformatować czy też połamać.

   Czy wiecie co to za komenda CLS w DOS-ie? Oczywiście. Nie muszę Wam nawet podpowiadać. A ta pani nie wiedziała: "Kiedyś, dawno temu na zajęciach z DOS-u, nauczyciel powiedział: "Proszę wyczyścić ekran", więc jedna panna wzięła chusteczkę i zaczęła czyścić ekran." Przynajmniej widać, że dobrze wychowana i gospodarna. Świetny materiał na żonę. Ale my tu śmichy-chichy uskuteczniamy z naszych rodzimych wpadek a za granicą wcale nie jest lepiej. No chociażby w takiej kolebce komputerów jak USA: "Babka (amerykanka) dzwoni do serwisu, że jej drukarka Canon, nie pracuje tak jak należy. Facet z serwisu pyta, czy pracuje pod Windows? Na to ona, że nie, że pod ścianą, ale że facet ma rację, bo kolega ma biurko pod oknem (window) i u niego wszystko jest ok." Na zakończenie tej wyliczanki "co by tu jeszcze spieprzyć panowie, co by tu jeszcze", która mam nadzieję, że Was nie znudziła, jeszcze jeden list który mam nadzieję, że podsumuje ciągłą walkę człowieka z komputerem o lepsze jutro: "Słyszałem opowieść kumpla, który kończąc wizytę u klienta poprosił, żeby kobieta skopiowała mu na następny dzień dyskietkę. Przychodzi, a ona podaje mu kartkę A4 ze skopiowaną na ksero Dyskietką i opisem "awers", "rewers"". Dziękuję za uwagę i żegnam się do następnego wydania magazynu Wirtu@l.

Wszystkie cytowane listy, pochodzą z grupy pl.listserv.chomor-l

Andrzej Vader
http://friko.onet.pl/ld/a_vader/

   Tak mnie korci, więc dopiszę co nieco. Otóż swego czasu jako licealista pracowałem w wakacje w firmie komputerowej. I pewnego dnia szefostwo wysłało mnie do siedziby głównej TP S.A. w Warszawie (na ul. Świętokrzyskiej), panie z jakiegoś działu miały problem z drukarką. Nie dość, że zwiedziłem pół piwnicy, żeby podpisali mi, że dokonałem serwisu, i pół 2 piętra, żeby znaleźć pokój z "uszkodzoną" drukarką, to jeszcze ochrona 3 razy kazała mi się wylegitymować - jak wchodziłem, jak się pytałem o pokój, jak wychodziłem. Z drukarką wszystko było w jak najlepszym porządku, tyle, że jakieś szkudne łapki ją odinstalowały. Jako, że nie była to jedna z tych drukarek, do której można znaleźć drivery w Win95. Poprosiłem o dyskietkę instalacyjną. Pani coś tam bąknęła pod nosem i powiedziała, że zaraz wróci. Wróciła z jakimś panem i powiedziała mniej więcej tak: "To jest pan [tu padło imię] robił on u nas w firmie instalację [tu padł typ instalacji, chyba była to instalacja elektryczna, ale nie jestem pewien] może on coś pomoże, ale mówi, że nie ma żadnych dyskietek". I jak tu się przynajmniej nie uśmiechnąć.

Maciej Chmiel
z-ca red. nacz.




 Reklama  -  cLiPoWORLD
NAJTAŃSZA REKLAMA W WIRTUALU!


Pierwsza jaskółka?


   Firma S3 była kilka lat temu wiodącą firmą jeśli chodzi o procesory graficzne. Przez długi czas ich akceleratory 2D z serii 8xx i 9xx utrzymywały się w czołówce najszybszych chipsetów graficznych walcząc o prymat z produktami firm Number Nine i Matrox. S3 stworzyła również pierwszy tani akcelerator 3D - ViRGE. Jego wprowadzenie na rynek rozpoczęło dynamiczny rozwój rynku kart 3D. Niestety S3 spoczęło na laurach - żaden z ich następnych produktów stanowiących kontynuację linii ViRGE nie powtórzył już sukcesu pierwowzoru. Nazwę S3 zaczęto już kojarzyć z pojęciem "deakcelerator" - ze względu na jakość i ilość efektów 3D sprzętowo wspieranych przez ich procesory graficzne. Koniec stagnacji nastąpił w zeszłym roku - S3 zapowiedziało wprowadzenie na rynek chipsetu Savage 3D. Miał to być chipset skutecznie konkurujący z produktami firm NVidia (Riva TNT) i 3Dfx (VooDoo 2 i Banshee) a nawet przewyższający je możliwościami. Specjalnie na potrzeby nowego układu zaprojektowano technologię kompresji tekstur (S3TC) mającą nadrobić mniejszą niż u konkurencji ilość pamięci (8MB zamiast 16 MB) i zrekompensować stosunkowo niewielką przepustowość magistrali AGP. Niestety firma S3 nie do końca wypełniła swoje obietnice. O ile w wypadku komputerów opartych o technologię socket 7 i super 7 (z procesorami AMD, Cyrix'a, Winchip'a czy starszymi wersjami prosesorów Intel'a) osiągi Savage'a 3D plasują go w czołówce najszybszych akceleratorów o tyle w wypadku komputerów opartych o procesory Pentium 2 i Celeron dość znacznie odbiega osiągami od produktów firm Nvidia i 3Dfx. Nie można jednak powiedzieć że jest to konstrukcja nieudana - karty oparte o Savage'a 3D są dużo tańsze od kart opartych o VooDoo2, Banshee czy Rivę TNT. Dodatkowo jako jedyny procesor tej generacji Savage 3D oferuje pełne sprzętowe wspomaganie odtwarzania DVD. Jeśli nie stać Cię na kartę opartą o któryś z konkurencyjnych chipset'ów to karta z Savage 3D może być dobrym rozwiązaniem. Nie jest to jednak karta dla bardzo wymagających - ani jeśli chodzi o osiągi w grafice dwuwymiarowej i trójwymiarowej ani jeśli chodzi o jakość generowanego obrazu.

   Firma TCH Systems (Warszawa ul. Rostafińskich 4) przekazała do testów opartą o procesor Savage 3D kartę Aopen PA70 Navigator. Karta jest wyposażona w 8 MB SDRAM oraz wyjście TV. Obraz generowany przez nią jest dobrej jakości - niestety w wypadku rozdzielczości powyżej 1024/768 dało się zauważyć drobne problemy z ostrością wzmagające się wraz ze wzrostem rozdzielczości. Jakość obrazu TV generowanego przez kartę firmy Aopen również była na przyzwoitym poziomie. Była również jedyną kartą opartą o procesor Savage 3D, która bezproblemowo pracowała z szyną AGP pracującą z częstotliwością 83 MHz. Karta pracowała bardzo stabilnie. Niestety pamięć SDRAM (10 ns) zastosowana na tej karcie skutecznie uniemożliwiła jej znaczne podkręcenie - maksymalna częstotliwością przy której karta pracowała stabilnie było 110 MHz (częstotliwość standardowa wynosi 100 MHz)

Poniższe testy zostały wykonane na komputerze o konfiguracji:

  • Celeron 333 @ 416 MHz (5*83)
  • Płyta główna Asus P2B
  • 128 MB SDRAM 8 ns (2* 64 MB)
  • HDD IBM DHEA 6,4 GB
  • Karta dźwiękowa Sound Blaster Live! Value
  • Karta graficzna Aopen PA70 Navigator

  • Windows 98 PE
  • DirectX 6.1
  • Sterowniki reference S3 wersja 61309
  • MiniGL firmy S3
  • Program s3tweak

Ustawienia sterowników zastosowane w testach:

D3D:

  • AGP - 24 MB
  • Textures - Automipmap
  • Use trilinear
  • Use eye fog
  • Use fastdraw
  • Auto tripple buffer
MiniGL:
  • Automipmap
  • Texture cache
W obu wypadkach vsync był wyłączony.

   Testy zostały przeprowadzone zarówno przy fabrycznych ustawieniach częstotliwości karty jak i przy maksymalnych stabilnych ustawieniach.

Częstotliwość pracy karty : 100 MHz
kolory 16b 32b
Incoming 640/480 61.69 52.01
Incoming 800/600 48.89 36.26
Incoming 1024/768 34.18 -
Turok 640/480 102.9
Turok 800/600 71.0
Q2 640/480 58.1 56.6
Q2 800/600 39.2 39.1
Q2 1024/768 27.8 27.0
Q2 massive1 640/480 48.1
Q2 massive1 800/600 32.8
Q2 massive1 1024/768 22.4
Q2 crusher 640/480 33.2
Q2 crusher 800/600 25.4
Q2 crusher 1024/768 18.4

Częstotliwość pracy karty : 110 MHz
kolory 16b 32b
Incoming 640/480 65.82 54.88
Incoming 800/600 51.32 38.53
Incoming 1024/768 36.68 -
Turok 640/480 105.6
Turok 800/600 72.69
Q2 640/480 59.6 56.6
Q2 800/600 41.4 39.1
Q2 1024/768 28.0 27.0
Q2 massive1 640/480 48.8
Q2 massive1 800/600 33.9
Q2 massive1 1024/768 24.1
Q2 crusher 640/480 33.4
Q2 crusher 800/600 25.6
Q2 crusher 1024/768 18.6

   W wypadku testów Quake'a 2 w rozdzielczości 1024/768 pojawiały się drobne przekłamania tekstur. Wykonanie testów Incoming w rozdzielczości 1024/768 32 bity było niemożliwe ze względu na niewystarczającą ilość pamięci na karcie.

Adam Nowak






Następca tronu?


   Po wielkim sukcesie jakim było wprowadzenie na rynek kart opartych o chipset VooDoo 2 firma 3Dfx stanęła przed kolejnym wyzwaniem - tanią kartą graficzną 2D/3D na rynek OEM która dziedziczyłaby jak najwięcej po swoim wielkim poprzedniku. Po wielkim zawodzie jakim był chipset VooDoo Rush wiele osób żywiło poważne obawy w stosunku do Banshee. Chodziło przede wszystkim o wielką bolączkę Rush'a - kompatybilność. O ile pierwsze sterowniki przeznaczone dla Banshee były dość niedopracowane i spowodowały że gdzie niegdzie określano ten układ mianem "Rush 2" o tyle kolejne ich wersje ograniczyły problemy z kompatybilnością do minimum - mniej więcej do poziomu VooDoo 2 zaraz po jego wypuszczeniu na rynek. Bardzo szybko do gier mających problemy z Banshee (np. NFS3) pojawiły się poprawki co spowodowało dużo lepszy odbiór tego chipset'u na rynku. Niestety Banshee nie jest następcą VooDoo 2 - nie jest również układem następnej generacji. Nie umożliwia teksturowania obiektów z pamięci (pomimo możliwości pracy z magistralą AGP), nie oferuje 32 bitowej głębi kolorów obrazu 3D i co gorsza (w przeciwieństwie do VooDoo 2) nie ma dwóch jednostek teksturujących. O ile pierwsze dwie wady mają raczej charakter kosmetyczny o tyle ostatnia ma poważny wpływ na wydajność - we wszystkich grach korzystających z multitexturing'u (np. Quake'u 2) wydajność jest wyraźnie niższa. Brak drugiej jednostki teksturującej (wymuszony ograniczeniami konstrukcyjnymi) został częściowo zrekompensowany przez wyższą częstotliwość pracy procesora graficznego ( 100 MHz w wypadku Banshee i 90 MHz w wypadku VooDoo 2). Na takim rozwiązaniu zyskują wszystkie gry nie wykorzystujące multitexturing'u - czyli zdecydowana większość. Banshee poza akceleracją 3D jest również bardzo wydajnym akceleratorem 2D - 16 MB pamięci SGRAM (lub SDRAM - zależnie od modelu karty) i wbudowany w układ 250 MHz RAMDAC zapewniają możliwość pracy w wysokich rozdzielczościach z ergonomicznymi częstotliwościami odświeżania.

   Do testów trafiła karta STB V3300 wyposażona w 16 MB SGRAM (8 ns) i złącze AGP. Kartę dostarczyła firma TCH Systems Warszawa ul. Rostafińskich 4. Procesor na karcie wyposażony jest w dość dobry radiator jednak w wypadku przetaktowywania go należy ją wyposażyć w dodatkowe, aktywne, źródło chłodzenia - np. standardowy wiatraczek do procesorów 486 który może być przykręcony lub przyklejony do radiatora. Ze względu na zastosowanie bardzo dobrej jakościowo pamięci SGRAM kartę V3300 udało się przetaktować ze standardowych 100 MHz (procesor karty) i 110 MHz (pamięć karty) na 115 MHz (procesor) i 130 MHz (pamięć). Karta pracowała w tych warunkach bardzo stabilnie. Należy zwrócić uwagę że w wypadku kart opartych o chipset Banshee dużo większą rolę odgrywa częstotliwość pracy pamięci - z tego względu należy kupować wyłącznie karty oparte na pamięci SGRAM i czasie dostępu nie większym niż 8 ns. Generalnie karta STB V3300 jest jedną z najlepszych kart opartych na chipsecie Banshee - zwłaszcza jeśli chodzi o wydajność pamięci. Jakość generowanego obrazu (zarówno 2D jak i 3D) jest bez zarzutu.

Poniższe testy zostały wykonane na komputerze o konfiguracji:

  • Celeron 333 @ 416 MHz (5*83)
  • Płyta główna Asus P2B
  • 128 MB SDRAM 8 ns (2* 64 MB)
  • HDD IBM DHEA 6,4 GB
  • Karta dźwiękowa Sound Blaster Live! Value
  • Karta graficzna STB V3300

  • Windows 98 PE
  • DirectX 6.1
  • Sterowniki reference 3Dfx WHQL
  • MiniGL firmy Creative

Testy Quake'a 2 przeprowadzono na miniGL'u firmy Creative.

We wszystkich testach sterowniki miały następujące ustawienia:

  • vsync off,
  • triple buffer on
  • dithering on
  • overlay mode on
   Testy zostały przeprowadzone zarówno przy fabrycznych ustawieniach częstotliwości procesora karty i pamięci jak i przy maksymalnych stabilnych ustawieniach obu komponentów.

Częstotliwość pracy procesora graficznego: 100 MHz
Częstotliwość pracy pamięci: 110 MHz
Incoming 640/480 16b 95.42
Incoming 800/600 16b 72.34
Incoming 1024/768 16b 45.18
Turok 640/480 128.1
Turok 800/600 91.5
Turok 640/480 glide 159.1
Q2 640/480 16b 60.5
Q2 800/600 16 b 42.5
Q2 1024/768 16b 30.1
Q2 massive1 640/480 55.3
Q2 massive1 800/600 40.2
Q2 massive1 1024/768 27.2
Q2 crusher 640/480 25.6
Q2 crusher 800/600 22.1
Q2 crusher 1024/768 19.2

Częstotliwość pracy procesora graficznego: 115 MHz
Częstotliwość pracy pamięci: 130 MHz
Incoming 640/480 16b 99.83
Incoming 800/600 16b 85.75
Incoming 1024/768 16b 57.52
Turok 640/480 136.4
Turok 800/600 100.7
Turok 640/480 glide 193.4
Q2 640/480 16b 69.4
Q2 800/600 16 b 50.8
Q2 1024/768 16b 32.1
Q2 massive1 640/480 61.1
Q2 massive1 800/600 45.5
Q2 massive1 1024/768 29.2
Q2 crusher 640/480 27.9
Q2 crusher 800/600 24.2
Q2 crusher 1024/768 21.3

Adam Nowak




 Reklama  -  cLiPoWORLD
NAJTAŃSZA REKLAMA W WIRTUALU!


  · Strona główna ·     · Internet ·     · Komputer ·     · Telekomunikacja ·     · Felietony ·